انقلاب اسلامی بحرین

جمعه 27 خرداد 1390

پیوند منامه - تل آویو

نویسنده: الله کرم مشتاقی   

سفیر یهودی‌الاصل بحرین در آمریكا حلقه مركزی توسعه روابط منامه با تل‌آویو

 

خبرگزاری فارس: آل‌خلیفه كه با اعتراضات و تظاهرات مردم بحرین مواجه‌ است، برای خروج از بحران و جلب حمایت‌های آمریكا، ‌رابطه با اسرائیل را برگزیده كه در این میان "هدی نونو " سفیر بحرین در آمریكا كه یك زن یهودی‌الاصل است ، نقش بسزایی در این زمینه ایفا كرده است.

 به گزارش فارس، شاید در حدود 200 سال پیش به سختی بتوان مردمانی با كیش یهودیت را در جزیره كوچك جنوب خلیج فارس كه از آن با عنوان بحرین یاد می‌شود یافت. تاریخچه حضور یهودیان در بحرین به اوایل قرن بیستم میلادی می‌رسد. یهودیان معدودی كه در بحرین زندگی می‌كنند، بیشتر یهودیانی هستند كه از ایران و عراق و در اوایل سال‌های 1900 به بحرین مهاجرت كردند.

 *نقش یهودیان در تقویت اركان پادشاهی آل‌خلیفه

 نمی‌توان نقش یهودیان را در تقویت اركان حكومت خاندان آل‌خلیفه بر بحرین انكار كرد. در مقابل نیز یهودیان كه تعداد آنها در مقاطع مختلف تاریخ بحرین از 500 نفر تجاوز نكرده است، نقش بسزایی در عرصه سیاسی بحرین ایفا كرده‌اند.

"هدی عزرا ابراهیم نونو " سال 1964 در منامه به دنیا آمد. پدر هدی، ‌یكی از ثروتمندان معروف بحرین به شمار می‌آمد و از حامیان اصلی خاندان آل‌خلیفه و بنیانگذار نظام بانكداری این رژیم بوده است. در حال حاضر نیز، برادر هدی یكی از بزرگترین شركت‌های صرافی در بحرین را اداره می‌كند. اجداد نونو كه از عراق به این جزیره كوچك حاشیه‌ای خلیج فارس مهاجرت كردند ابتدا قصد داشتند به هند بروند اما سرانجام در بحرین ساكن شدند و از همان ابتدا نیز در زمینه مبادلات ارز فعالیت كردند و ابراهیم، پدر بزرگ هدی عزرا نونو، از پیشكسوتان بحرین در زمینه صرافی و تبادل ارز به شمار می‌آید.

 در حال حاضر تنها 54 یهودی در بحرین زندگی می‌كنند

 در دهه 40 قرن گذشته مجموع یهودیانی كه در بحرین ساكن بودند، از 500 نفر نیز تجاوز نمی‌كردند و پس از تشكیل رژیم صهیونیستی در اراضی فلسطینیان، بسیاری از این افراد به سرزمین‌های اشغالی مهاجرت كردند. در حال حاضر نیز تعداد دقیق یهودیانی كه در بحرین ساكن هستند از عدد 54 تجاوز نمی‌كنند و اكثر این افراد نیز خویشاوند بوده و در یك مجتمع مسكونی در پایتخت بحرین مستقر هستند. در شهر منامه تنها یك كنیسه [عبادتگاه یهودیان] وجود دارد كه این افراد مراسم‌های خود را در آنجا برپا می‌‍كنند.

هدی نونو زمانی كه 15 سال داشت، به مدرسه‌ای در انگلیس اعزام شد و در رشته حسابداری در این كشور به تحصیل پرداخت و هیچ دوره‌ای را نیز در این كشور در زمینه دیپلماسی یا رشته‌های سیاسی طی نكرد.

 *نونو به توصیه دولت جورج بوش به عنوان سفیر بحرین در آمریكا انتخاب شد

 هدی عزرا ابراهیم نونو در ژوئن سال 2008 به عنوان سفیر بحرین در آمریكا منصوب شد. وی پیش از این به عنوان مدیركل جمعیت دفاع از حقوق انسان در بحرین فعالیت می‌كرد و همچنین در سال 2006 عضو مجلس شورای بحرین شد. در سال 2008 و در سفر پادشاه بحرین به آمریكا، مسئولان دولت "جورج بوش " رئیس جمهور آمریكا، به حمد بن عیسی آل‌خلیفه تمایل خود را برای تعین نونو به عنوان سفیر بحرین در آمریكا اعلام كردند. اسرائیل نتوانست خرسندی خود از انتصاب نونو به این پست را مخفی نگاه دارد و دستگاه دیپلماسی اسرائیل این اقدام خاندان آل‌خلیفه را ستود.

 *نونو توسعه روابط منامه با تل‌آویو را تسریع بخشید

 آغاز فعالیت نونو در واشنگتن به عنوان اولین سفیر زن یهودی بحرین در آمریكا، با توسعه و تعمیق روابط منامه با تل‌آویو همراه شد. در واقع نونو به عنوان یك كاتالیزور، توسعه روابط بحرین با اسرائیل را تسریع بخشید.

اوج فعالیت نونو برای تعمیق روابط منامه با افراطیون رژیم صهیونیستی را می‌توان در سفر چند ماه پیش وزیر خارجه بحرین به ایالات متحده پیدا كرد.

 *نونو هماهنگ‌كننده دیدار وزیر خارجه بحرین با سازمان‌های افراطی صهیونیست

 شاهزاده "خالد بن حمد آل خلیفه "، وزیر امور خارجه بحرین چند ماه پیش، در سفری به ایالات متحده آمریكا، محرمانه در مراسم مهمانی یكی از افراطی ترین سازمان های مردم نهاد وابسته به حركت صهیونیست جهانی شركت كرد و در آن با شماری از سردمداران و سرمایه داران این حركت، دیدار و گفت وگو كرد. هدی عزرا نونو، نیز وزیر خارجه بحرین را در این مهمانی شام همراهی می كرد.

وزیر خارجه بحرین در این مهمانی شام، دقایقی سخنرانی كرد و با دفاع از رژیم اسرائیل، گفت: "همه كشورها باید بپذیرند كه اسرائیل دارای وجودی تاریخی در خاورمیانه است و تا ابد هم در اینجا باقی خواهد ماند.

اسناد ویكی‌لیكس نیز به وضوح شكل ویژه روابط بحرین با اسرائیل بعد از انتصاب نونو به عنوان سفیر بحرین در آمریكا را نشان می‌دهد.

بر اساس سندی كه ویكی‌لیكس آن را منتشر كرد دولت بحرین در تمامی بیانیه‌های رسمی خود اطلاق واژه "رژیم صهیونیستی " به اسرائیل را متوقف كرده است.

البته نمی‌توان این واقعیت را انكار كرد كه تمایل خاندان آل‌خلیفه برای ارتباط با رژیم صهیونیستی پیش از انتصاب نونو باز می‌گردد به گونه‌ای كه در 15 فوریه سال 2005، "ویلیام مونروئه " سفیر آمریكا در بحرین با پادشاه این كشور كوچك حاشیه خلیج فارس دیدار كرد.

 *روابط امنیتی و اطلاعاتی منامه با موساد

 بعد از این دیدار، مونروئه طی نامه‌ای به واشنگتن نوشت كه وی [پادشاه بحرین] گفته است كه بحرین پیشتر تماس‌هایی با اسرائیل در سطوح امنیتی و اطلاعاتی [با موساد] داشته است و پادشاه بحرین تمایل خود را برای پیشبرد روابط در دیگر زمینه‌ها با اسرائیل نشان داده است.

همچنین بین مقامات رژیم آل‌خلیفه و مقامات رژیم صهیونیستی دیدارهای زیادی صورت گرفته شده است.

رابطه منامه-تل‌آویو برای مقامات رژیم صهیونیستی به اندازه‌ای یك امتیاز ویژه به حساب می‌آمد كه رسانه های این رژیم با پرداختن به این موضوع اعلام كردند كه بحرین بزرگترین و بهترین محرك عادی سازی روابط اعراب با اسرائیل به شمار می رود.

روزنامه‌های اسرائیلی نیز بارها به دیدار مقامات بحرینی و اسرائیلی اشاره كرده و از تمایل سران آل‌خلیفه برای برقراری ارتباط با تل‌آویو خبر داده‌اند.

"خالد بن حمد آل خلیفه " وزیر خارجه بحرین وقتی "بنیامین نتانیاهو " نخست وزیر رژیم صهیونیستی مكلف به تشكیل كابینه این رژیم شده بود، پیشنهاد فراهم ساختن مقدمات دیداری میان خود و مقامات بلندپایه صهیونیستی را داده بود.

پادشاه بحرین نیز تأكید كرده بود، این دیدار را صرفاً به خاطر پیشبرد روند صلح در خاورمیانه انجام خواهد داد.

 *رابطه صمیمانه وزیر خارجه بحرین با زیپی لیونی

 وزیر خارجه بحرین، روابط گرم و صمیمانه‌ای با "زیپی لیونی " رئیس جریان معارض در رژیم صهیونیستی و رئیس حزب كادیما هنگامی كه در دولت "ایهود اولمرت " پست وزیری امور خارجه این رژیم را احراز می‌كرد،‌ برقرار كرده بود.

در عملیات "سرب گداخته " جنگ 22 روزه غزه كه در جریان آن، اسرائیل بیش از 1400 فلسطینی را به خاك و خون كشید و بالغ بر 5 هزار نفر را مجروح كرد، دولت بحرین به كلی جنایت اسرائیلی‌ها علیه مردم غزه را نادیده گرفت و حتی درخواست‌های مكرر پارلمان مبنی بر قطع روابط با رژیم صهیونیستی را نیز نادیده گرفت.

سلمان بن حمد، ولی‌عهد بحرین نیز دیدارهایی را با مقامات بلندپایه رژیم صهیونیستی داشته است. وی چندین بار در حاشیه كنفرانس بین‌المللی داووس با "شیمون پرز " رئیس رژیم صهیونیستی دیدار و گفت‌وگو كرده است.

 *بحرین از سال 2002 همواره صحنه تظاهرات و اعتراضات بوده است

 بحرین كه از سال 2002 و پس از آنكه تعهدات خود مبنی بر ایجاد پادشاهی مشروطه در بحرین را زیر پا گذاشت همواره صحنه اعتراض و تظاهرات مردم این كشور بوده است.

مقامات آل‌خلیفه برای خروج از انزوا و همچنین استفاده از حمایت‌های آمریكا، رابطه با رژیم صهیونیستی و استفاده از لابی این رژیم در آمریكا را برگزیدند و در تسریع این روند، هدی نونو نیز نقش بسزایی ایفا كرده است. در واقع سردمداران آل‌خلیفه درصدد هستند با كمك اسرائیل بر دولتمردان آمریكا فشار وارد آورند تا درباره وقایع بحرین از خاندان حاكم بر این كشور حمایت كنند. برخی گزارش‌ها حاكی از آن است كه رژیم بحرین به واردات سلاح از رژیم صهیونیستی پرداخته است و از كارشناسان امنیتی و اطلاعاتی این رژیم نیز بهره برده است و از تجارب رژیم صهیونیستی برای شكنجه زندانیان و سركوب اعتراض‌ها استفاده كرده است.

واقعیت آن است كه روابط بحرین با رژیم صهیونیستی شكافی را در دیواره جهان اسلام و عرب ایجاد كرده است و رژیم صهیونیستی نیز درصدد است با استفاده از این حربه در وحدت جهان اسلام و عرب علیه خود، رخنه كرده و حفره‌ای ایجاد كند.

نظرات() 

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات