انقلاب اسلامی بحرین

سه شنبه 25 مرداد 1390

سپری برای دیکتاتورها؛

نویسنده: الله کرم مشتاقی   

'سپر دفاعی جزیره ' بهانه ای برای اشغال بحرین

تهران – شورای همكاری خلیج فارس در اوج اعتراضات مردمی نسبت به رژیم بحرین اعلام كرد ، بر اساس درخواست دولت منامه نیروهای نظامی در قالب 'سپر دفاعی جزیره' به بحرین اعزام می كند . 

   طرح سپر دفاعی جزیره كه باید متشكل از كلیه نیروهای نظامی كشورهای عضو شورای همكاری باشد ، تنها با حضور نظامیان سعودی تشكیل و وارد بحرین شد و این كشور عملا به اشغال عربستان در آورد.

در این میان امارات نیز با اعزام 500 نیروی امنیتی تنها به محافظت از اماكن حساس بحرین مبادرت كرده و خود را از سركوب خونین شهروندان بحرینی كنار كشید.

كویت در همراهی این طرح اعلام كرده كه چند فروند ناو خود را برای محافظت از سواحل بحرین به آبهای این كشور اعزام می كند كه در واقع به نوعی از دخالت نظامی در بحرین خودداری كرده بود.

در این میان عمان وضعیت مشابه بحرین داشته و با اعتراضات گسترده مردمی مواجه بود و به این بهانه از اعزام هرگونه نیرو به بحرین خودداری كرد.

دوحه كه از ابتدا موضعی ملایمتر از دیگر كشورها به اعتراضات مردمی بحرین داشت، تنها به پشتیبانی از رژیم منامه در بیانیه ای اكتفا نمود.

در واقع ریاض با بهانه قرار دادن بیانیه شورای همكاری خلیج فارس و اعزام هزار نیروی نظامی و تعداد زیادی تانك و زره پوش اقدام به اشغال بحرین و شركت در سركوب خونین معترضین بحرینی كرد.

در پی تحولات بحرین دولت منامه در اولین اقدام خبرنگاران خارجی را از این كشور اخراج كرد تا ابعاد جنایات و سركوب معترضین پنهان باقی بماند.

شبكه 'الجزیره' یكی از شبكه های خبری بود كه از ابتدا اعتراضات مردمی در بحرین ، آن را پوشش داده و تصاویر دهشتناكی از سركوبهای خونین بحرین به جهان مخابره كرد.

این شبكه در آخرین گزارش خود كه دو هفته پیش به مدت 50 دقیقه به تصویر كشید ، اعتراضات بحرین از ابتدا و علل آن و همچنین سركوبهای خونین این كشور را پخش كرد.

به دنبال پخش این فیلم مستند از وقایع خونبار بحرین، دولت منامه بلافاصله واكنش نشان داده و از قطع ارتباط دیپلماتیك با دوحه سخن به میان آورد .

از زمان نمایش فیلم مستند جنایات رژیم منامه از شبكه الجزیره ، جنگ لفظی و مطبوعاتی بین قطر و بحرین شروع شده است .

رژیم منامه در اولین واكنش به پخش فیلم مستند اعتراضات مردمی بحرین ، این اقدام دوحه را واكنش به رای دادگاه بین المللی درباره جزایر مورد مناقشه دو كشور عنوان كرده است.

بحرین و قطر از سالها پیش تاكنون بر سر جزایر 'الحوار' اختلاف مرزی داشتند .

دادگاه بین المللی چندی پیش با واگذاری این جزایر به بحرین و رد ادعای قطر ، به این مناقشه ظاهرا خاتمه داده است.

اكنون رژیم منامه پخش تصاویر اعتراضات مردمی در این كشور در شبكه الجریره را واكنش دوحه به رای دادگاه بین المللی عنوان می كند .

با این وجود دوحه با رد این ادعا، بارها از دولت بحرین خواسته تا به صدای معترضان داخلی توجه كرده و از راه گفت و گو با اعتراض كنندگان مشكلات خود را حل كند .

در این میان انتشار نوار صوتی از 'شیخ حمد بن حاسم آل ثانی' وزیر خارجه قطر كه در آن از نیت دولت دوحه برای میزبانی مخالفان بحرینی سخن به میان آمده ، اوضاع بین دو كشور را وخیم تر نیز كرده است .

با پخش این نوار صوتی و همزمانی آن با فیلم مستند كشتار مردم بحرین توسط نظامیان اشغالگر سعودی و ارتش بحرین ، مقامات بحرینی ، دوحه را به توطئه چینی علیه خود متهم كرده اند .

این در حالی است كه شیخ حمد بن جاسم وزیر خارجه قطر در این نوار از نقشه دولت منامه در سال 1996 برای ارسال اسلحه به مخالفان قطری به منظور براندازی دولت این كشور نیز خبر داده است.

مقامات بحرینی اكنون اعلام كرده اند كه پخش برنامه های مستند از اعتراضات مردمی بحرین توسط شبكه الجزیره، در راستای سخنان وزیر خارجه قطر و به منظور اقدامی تلافی جویانه صورت گرفته است .

از سوی دیگر بحرین كه به اشغال نیروهای نظامی سعودی درآمده، دارای اختلافات ارضی گسترده ای با ریاض در مرزهای آبی نیز می باشد كه اكنون درباره آنها به اجبار سكوت اختیار كرده است .

ورود نظامیان سعودی به بحرین علاوه بر اشغال این كشور می تواند به طرح ادعای منامه از مالكیت بر برخی جزایر ساحلی و مرزهای آبی با عربستان نیز سرپوش بگذارد و در نهایت ماجرا به زیان ملت بحرین تمام شود.

دولت سعودی و قطر نیز با اختلافات مرزی در مناطق خشكی دست به گریبان هستند و بارها دو كشور تا ورود به جنگ در این ارتباط پیش رفته اند .

عربستان در سال 1970 به منظور جلوگیری از الحاق قطر به كشور در حال تاسیس امارات، بخشی از مرز بین این دو كشور را به اشغال خود درآورد و از آن تاریخ تاكنون از تخلیه این منطقه خودداری می كند.

دولت امارات نیز بارها نسبت به اشغال بخشی از خاك خود توسط ارتش سعودی به ریاض اعتراض كرده ، ولی تاكنون این اعتراضات راه بجایی نبرده اند .

منطقه ای بین مرزهای قطر و امارات كه بیش از 40 سال است توسط نظامیان سعودی اشغال شده، اكنون به یكی از مناطق نفت خیر تبدیل گردیده و روزانه دهها هزار بشكه نفت از آن توسط دولت ریاض استخراج و صادر می شود .

از سوی دیگر دولت عمان دیگر عضو شورای همكاری خلیج فارس با كشورهای امارات و عربستان در مناطق مرزی مشكلاتی دارد و داعیه مالكیت بر بخشی از اراضی امارات و عربستان را بارها مطرح كرده است .

عمان حتی شهر مهم العین در امارات را متعلق به خود می داند و بارها خواهان بازپس گیری آن شده است .

در این میان اعتراضات مردمی و كشف شبكه جاسوسی امارات در مسقط پایتخت عمان روابط بین این دو كشور را در ماههای گذشته به شدت تیره كرده بود .

با سفر 'سلطان قابوس' پادشاه عمان به بحرین در ماه گذشته میلادی و ملاقات با سران امارات این اختلافات تاحدودی فروكش كرده است.

امارات در دیدار سلطان قابوس از این كشور قول كمكهای مالی فراوانی را به مسقط داده تا دولت سلطان قابوس بتواند به بخشی از وعده های خود به معترضین این كشور جامه عمل بپوشاند .

با وجود اختلافات گسترده بین اعضای شورای همكاری خلیج فارس، به نظر می رسد كه ادعاهای مطرح شده توسط برخی مقامات بحرینی و سعودی درباره درخواست منامه و موافقت شورای همكاری خلیج فارس برای مداخله نظامی در بحرین به منظور حفظ رژیم منامه و سركوب معترضان ترفندی دیپلماتیك بیش نبوده است .

دولت قطر تاكید كرده كه منامه به جای تلاش برای صادر كردن بحران داخلی خود به دیگر كشورهای همسایه، در صدد تامین خواسته های مخالفان برآید تا مشكلات مالی و مشقتی كه به مردم این كشور وارد كرده ، بر طرف شود.

دوحه معتقد است كه ریشه اعتراضات مردمی در زیر خاكستر اختلافات قومی است كه دولت منامه به آن دامن زده و تبعیض گسترده ای علیه گروه زیادی از مردم این كشور به راه انداخته است .

از سوی دیگر قطر اعلام كرده كه دولت منامه خبرنگاران و فیلم برداران شبكه الجزیره را از این كشور اخراج كرده و آنان نمی توانسته اند كه اخبار و گزارشی تهیه كنند و تمام فیلم مستندی كه به زبان انگلیسی از این شبكه منتشر شد ، از منابع داخلی بحرین بدست آمده است .

با انتشار فیلم مستند سركوب خونین معترضین بحرینی توسط نظامیان اشغالگر سعودی و ارتشیان بحرینی بار دیگر زخم كهنه و اختلافات دیرینه بین كشورهای عضو شورای همكاری خلیج فارس سر باز كرده و این كشورها نمی توانند از زیر بار آن شانه خالی كنند.

برخی محافل سیاسی نیز معتقدند كه دامن زدن به اختلافات بحرین و قطر ناشی از نفوذ بیش از حد ریاض در بین مقامات بحرینی است كه در شرایط كنونی خواهان ایجاد نفاق در بین كشورهایی است كه با عربستان دارای اختلافان مرزی و سیاسی گسترده هستند.

در این شرایط مشخص می شو د كه طرح سپر دفاعی جزیره تنها برای اشغال بحرین توسط ریاض مطرح شده تا عربستان بتواند نفوذ خود را در این كشور كوچك گسترش دهد و اختلافات خود را حداقل با منامه به صورت یكجانبه حل كند.

ریاض نیز در اوج اختلافات منامه و دوحه ، بار دیگر با ژستی پدرمآبانه اعلام كرده كه در آینده نزدیك نشستی سه جانبه برای حل اختلافات بحرین و قطر برگزار خواهد كرد.

در این میان منامه نیز برای فرار از مشكلات داخلی و شكست گفت و گوهای به اصطلاح ملی كه با خروج رهبران مخالفان همراه شده و فریب اذهان عمومی، اختلافات با قطر را بیشتر دامن می زند .

 

نظرات() 

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات