انقلاب اسلامی بحرین

شنبه 24 اردیبهشت 1390

سپری برای حفظ دیکتاتورها

نویسنده: الله کرم مشتاقی   

             تاریخچه تشکیل نیروهای سپرجزیره
 

تصمیم ایجاد نیروی «سپر جزیره» در نوامبر 1982 در در سومین نشست شورای همكاری خلیج فارس در منامه پایتخت بحرین و به توصیه و پیشنهاد وزیران جنگ كشورهای عضو شورا مبنی بر ایجاد نیروی دفاعی مشترك تاسیس و بر آن نام «نیروهای سپر جزیره » نهاده شد.

از زمان شكل‌گیری نیروهای سپر جزیره این نیروها اقدام به برگزاری تمرین‌های آموزشی و مانورهای مشترك با نیروهای مسلح كشورهای عضو نموده كه اولین آن در كشور امارات متحده عربی و در سال 1983 انجام شد.

در سال 1986 مقر این نیروها متشكل از 5 هزار نیروی نظامی در منطقه «حفر باطن » در شمال شرقی عربستان سعودی تعیین گردید.

در سال 2000 رهبران كشورهای عضو شورای همكاری خلیج فارس با افزایش تعداد نیروهای سپر جزیره موافقت كردند و اقداماتی جهت توسعه نیروها و مدرنیزه نمودن تجهیزات نظامی آن صورت گرفت.

در اكتبر 2002 وزیران جنگ كشورهای عضو شورای همكاری خلیج فارس در مسقط پایتخت عمان گردهم آمدند تا طرح‌ها و برنامه‌های نظامی و راهبردهای جدیدی جهت توسعه و گسترش این نیروی نظامی خلیجی ارائه دهند و اعلام كنند آمادگی دارند، تعداد نیروهای نظامی نیروهای سپر جزیره به 22 هزار نفر افزایش دهند.

در فوریه 2003 در آستانه آمادگی نیروهای نظامی آمریكا جهت حمله احتمالی به عراق كویت اعلام كرد كه اجازه كشورهای عضو شورای همكاری خلیج فارس جهت انتشار و استقرار یگان‌های نظامی نیروهای جزیره را كه خود نیز یكی از اعضای تشكیل دهنده آن بود، درون اراضی‌اش‌ بدست آورده است.

در نوامبر 2005 «یوسف بن علوی» وزیر خارجه عمان اعلام كرد پس از سرنگونی رژیم صدام حسین در عراق دیگر نیازی به وجود چنین نیرویی در خلیج فارس نیست.

یك ماه پس از این اظهار نظر عربستان سعودی با پیشنهاد انحلال این نیرو موافقت و اعلام كرد، هر كشور خود ناظر بر نیروهای نظامی‌اش باشد، اما یك سال بعد و در نوامبر 2006 عربستان پیشنهاد توسعه و گسترش توانمندی‌های بازدارندگی این نیروها و ایجاد سیستم فرماندهی مشترك را ارائه داد.

درپی پشنهاد عربستان در سال 2008«عبد الحمن الاعطیه » دبیركل شورای همكاری خلیج فارس اعلام كرد، هریك از نیروهای نظامی تشكیل دهنده سپر جزیره در كشور خود مستقر خواهد گردید.

در ماه مارس جاری پادشاهی بحرین از این نیروها به بهانه دفاع از منافع استراتژیك كشور خود اما در واقع برای سركوب قیام مردم بحرین كه از 14 فوریه در این كشور آغاز شده، خواستار ورود نیروهای سپر جزیره به این كشور شد.

درخواست پادشاه بحرین جهت ورود نیروهای سپر جزیره به این كشور فرصت خوبی به عربستان سعودی داد تا به بهانه نیروهای سپر جزیره نیروهای نظامی خود را برای سركوب انقلاب مردمی بحرین وارد این كشور كند و عملا نیز ملاحظه گردید، نیروهای نظامی عربستان به محض ورود به بحرین با حمله به مردم این كشور ده‌ها تن از شهروندان بحرینی را كشته و مجروح نمودند.

در حال حاضر اطلاعات دقیقی از میزان و تعداد نیروهای تشكیل دهنده این نیرو در دست نیست، اما فرمانده نیروهای سعودی سرتیپ «مطلق بن سالم الازیمع » گفته كه تعداد نیروهای تشكیل دهنده سپر جزیره بیش از 30 هزار افسر و نظامی است.

در پی تحولات اخیر در کشور بحرین شیخ «خلیفه بن احمد آل خلیفه» قوماندان کل نیروهای دفاعی بحرین اعلام کرد، بر اساس توافق شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس، پایگاه نظامی دائم آنها برای استقرار نیروهای مشترک موسوم به سپر جزیره در بحرین احداث می شود.

این در حالیست که بر اساس توافق‌های صورت گرفته میان سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، نیروهای موسوم به سپر جزیره باید تنها در کشورهای خود حضور داشته باشند.

نیروهای مشترک موسوم به سپر جزیره بر اساس دفاع از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در برابر تهدیدات خارجی شکل گرفته است اما به دنبال قیام مردم بحرین علیه رژیم آل خلیفه از نیمه فبروری، این نیروها با همکاری نیروهای امنیتی بحرین قیام مردم این کشور را سرکوب می کنند که در نتیجه آن تاکنون صدها تن از معترضان بحرینی کشته یا مجروح شده اند.

این اعتراضات در بحرین پس از حوادث تونس و مصر که منجر به براندازی دیکتاتورهای این کشورها شد، صورت می گیرد.

تلویزیون دولتی بحرین نیز روز دوشنبه از ورود نیروهای کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به بحرین برای آنچه که مقام های رسمی بحرین آن را حفاظت از نظام ذکر کرده اند ، خبر داد ؛ اما منابع آگاه می گویند تنها نیروهای نظامی عربستان وارد بحرین شده اند و از نظامیان سایر کشورها ی عضو شورا در بحرین خبری نیست .

منابع بحرینی پیش از این از ورود طلایه داران ارتش عربستان به بحرین در روز شنبه هفته جاری خبر داده بودند.

روزنامه الایام چاپ بحرین نیز روز دوشنبه گزارش کرد که نیروهای نظامی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس موسوم به سپر جزیره برای حفاظت از نظام بحرین وارد این کشور می شوند.

*روح الله پور طالب/کارشناس مسائل حوزه خلیج فارس

نظرات() 

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic