انقلاب اسلامی بحرین

چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390

افشاگری ویکی لیکس علیه آل خلیفه؛

نویسنده: الله کرم مشتاقی   

 همكاری تنگاتنگ بحرین و موساد

» وبلاگ انقلاب اسلامی بحرین به نقل از خبرگزاری فارس؛اسناد موسوم به اسناد ویكی‌لیكس نشان می‌دهد كه بحرین با آمریكا و رژیم صهیونیستی بهخصوص سرویس جاسوسی این رژیم همكاری نزدیكی دارد و شاه این كشور معتقد است باید مناسبات با این رژیم توسعه یابد.

به گزارش فارس، بر اساس تلگراف‌هایی كه "ویكی‌لیكس " مدعی است به آن دست یافته است، بحرین یكی از نزدیك‌ترین كشورهای منطقه به آمریكا و رژیم صهیونیستی است و در مسائل امنیتی و اطلاعاتی با سرویس جاسوسی موساد همكاری می‌كند.

به گزارش العالم،‌ این تلگراف‌ها كه مربوط به سال‏های 2005 تا 2009 است بیانگر دیدگاه بحرین به آمریكا، رژیم صهیونیستی، سوریه، قطر، ایران و گروه‌های مقاومت است.

در این اسناد آمده است كه بحرین متحد جدی و دائمی واشنگتن است و می‌خواهد با حل مسئله فلسطین، نیروی اعراب برای مقابله با ایران صرف شود.

در این اسناد آمده است كه حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین به وزیر اطلاع رسانی این كشور دستور داده است كه به گونه‌ای فعالیت كند كه در بیانیه‌ها و اطلاعیه‌های رسمی صادره از سوی این وزارتخانه از اسرائیل به عنوان دشمن یا رژیم صهیونیستی یاد نشود.

وی تاكید كرده است كه بحرین در زمینه امنیتی و اطلاعاتی (یا به عبارتی همكاری با موساد) با رژیم صهیونیستی رابطه دارد.

پادشاه بحرین در خصوص توسعه روابط تجاری با رژیم صهیونیستی گفته است: این امر باید بعد از تاسیس دو كشور فلسطین و اسراییل محقق شود.

سند محرمانه شماره 79508MANAMA مورخ 12فوریه 2008 حكایت از آن دارد كه رهبران بحرین در تمام مذاكرات دوجانبه روی ایران و ضرورت تداوم حاكمیت آمریكا تمركز می‌كنند و ولی‌عهد و پادشاه بحرین عقیده دارند كه ایران همواره مهمترین تهدید برای بحرین و منطقه بوده است و بهتر است كه ناوگان پنجم آمریكا و كشورهای عربی منطقه به حمایت از آنها در برابر این تهدید بپردازند.

طبق این اسناد بحرین روابطی غیررسمی با مسئولان رژیم صهیونیستی دارد و مقامات این كشور نظیر وزیر امور خارجه با مقامات رژیم صهیونیستی دیدار داشته‌اند.

در این اسناد آمده است كه پادشاه بحرین می‌گوید بحرینی‌ها باید صلح واقعی با صهیونیست‌ها برقرار كنند و منطقه نیازمند صلح با رژیم صهیونیستی است و در صورت تحقق این امر می‌توانیم به مقابله با ایران بپردازیم.

نظرات() 

چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390

در دیدار با مقامات آمریکائی مطرح شد؛

نویسنده: الله کرم مشتاقی   

اظهارات ضد و نقیض نخست وزیر رژیم بحرین

» وبلاگ انقلاب اسلامی بحرین به نقل «شیعه نیوز» "جیمز اشتاینبرگ " معاون وزیر خارجه آمریكا و هیئت همراه صبح  سه‌شنبه 26اردیبهشت ماه با "خلیفه بن سلمان آل خلیفه "، نخست‌وزیر بحرین دیدار كرد.

نخست‌وزیر بحرین در این دیدار گفت: ما از اهتمام دولت آمریكا برای توسعه روابط و همكاری‌ها با منامه استقبال می‌كنیم و كشور بحرین به دنبال حفظ امنیت، ‌صلح و ثبات منطقه است و درصدد افزایش همكاری‌های خود با جامعه بین‌المللی در راستای تحقق این هدف است.

خلیفه بن سلمان در دیدار با مقامات آمریكایی به بررسی تازه‌ترین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی و موضوعات مورد اهتمام دو كشور پرداخت.

سفرهای پیدرپی و مشكوك مقامات آمریكایی به بحرین و به دنبال آن تشدید اقدامات مقامات بحرین در بازداشت انقلابیون نشان می‌دهد كه سركوب مردم بی‌پناه بحرین توسط نیروهای منامه و نظامیان خارجی جز با چراغ سبز كاخ سفید صورت نمی‌گیرد.

نخست‌وزیر بحرین ادعا كرد: روند اصلاحات در كشور جریان دارد و هرگز متوقف نخواهد شد چون ما خیر و صلاح ملتمان را می‌خواهیم و هیچ انصراف یا رجعتی در پیشبرد روند اصلاح در چارچوب "منشور كار ملی " تایید شده از سوی مردم وجود ندارد.

شیخ خلیفه بن سلمان ادامه داد برنامه‌های اصلاحی پادشاه مورد تقدیر جهانیان واقع است.

وی راستگویی، شفافیت و احترام به حقوق بشر را رویه دولت بحرین در تعامل با همه مسائل خواند و گفت: ما به نهادهای قانونی خود و نقش ملی آنها در حمایت از روند اصلاح از جمله پارلمان افتخار می‌كنیم.

نخست‌وزیر بحرین تاكید كرد بحرین هرگز نمی‌خواهد كه به آزادی كشور لطمه‌ای وارد شود و مدرنیزاسیون و توسعه در بحرین ادامه خواهد داشت.

مقام آمریكایی نیز آنچه را طرح‌های سازنده دولت بحرین برای ایجاد جامعه‌ای باز و پیشرفته خواند تقدیر و تاكید كرد آمریكا در روابط خود با دولت بحرین شراكت واقعی می‌بیند و می‌خواهد بحرین در آینده نمونه‌ای از كشورهای توسعه‌یافته باشد.

این در حالی است كه بحرین از چهاردهم فوریه (25 بهمن‌ماه) گذشته صحنه اعتراضات مردمی علیه نظام حاكم و اعمال تبعیض‌های مذهبی علیه اكثریت شیعه است و در جریان این اعتراضات، خاندان حاكم ضمن فراخواندن نیروهایی از كشورهای امارات عربی متحده و عربستان سعودی، بیش از 35 نفر را كشتند و ده‌ها نفر دیگر را زخمی كردند و بیش از یك هزار نفر را بازداشت كردند كه در این میان، بیش از 500 نفر همچنان در بازداشت به سر می‌برند و حدود 100نفر از آنان زن هستند.

رژیم بحرین تاكنون بیش از 2 هزار نفر از شهروندان بحرینی شاغل در بخش عمومی و خصوصی را از كار بركنار كرده است.

در همین حال نیز دستكم 200 دانشجو دانشگاه بحرین نیز به دلیل مشاركت مسالمت آمیز در اعتراضات از دانشگاه اخراج شده اند.

مركز حقوق بشر بحرین و دیگر نهادهای حقوق بشر جهانی از وضعیت فعالان حقوقی و حتی خبرنگاران بازداشتی در زندان آل خلیفه و مورد شكنجه و تهدید واقع شدن آنها از سوی نیروهای امنیتی انتقاد می‌كنند.

مدافعان حقوق بشر معتقدند كه كشورهای غربی برغم ادعای خود، به دلیل حفظ منافع آمریكا و كشورهای عرب منطقه خلیج فارس، چشمان خود را به روی نقض آشكار حقوق بشر و سركوب مردم شیعه در بحرین بسته‌اند.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریكا در بحرین مستقر است كه این امكان را به این كشور می‌دهد تا اوضاع در منطقه حساس خلیج فارس را تحت كنترل خود داشته و در عین حال ایران را زیر نظر بگیرد. به همین دلیل نمی‌خواهد تا تغییری در حكومت بحرین بوجود آید.

به گفته این مدافعان حقوق بشر، دلیل سوم و البته مهمترین مسئله ایران است. آمریكا مایل نیست كاری كند كه به نفع ایران تمام شده و مواضع این كشور در منطقه تقویت شود و این مسئله‌ای است كه مقامات آمریكایی، از جمله "هیلاری كلینتون " وزیر خارجه این كشور آشكارا به آن اذعان دارند.

نظرات() 

سه شنبه 27 اردیبهشت 1390

وضعیت اظطراری در بحرین ادامه دارد؛

نویسنده: الله کرم مشتاقی   

ابراز نگرانی از سرنوشت نامعلوم دبیركل جمعیت عمل اسلامی بحرین 

 

» وبلاگ انقلاب اسلامی ، خبرگزاری قرآنی ایران(ایكنا) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی bahrainonline، انجمن اسلامی الوفاق در بیانیه‌ای اعلام كرد: 10 روز از ربوده‌شدن حجت‌الاسلام والمسلمین شیخ «محمد‌علی المحفوظ»، دبیركل جمعیت عمل اسلامی بحرین، «جواد فیروز» و «مطر ابراهیم مطر»، دو نماینده مستعفی پارلمان این كشور می‌گذرد، اما هنوز سرنوشت آن‌ها نامعلوم است.

الوفاق تأكید كرد: با وجود تلاش خانواده‌های بازداشت‌شدگان برای اطلاع از سرنوشت آنان و مراجعه به گرو‌ه‌های مسئول، اطلاعاتی درباره مكان بازداشت آنان وجود ندارد و این مسئله سلامت كامل بازداشت‌شدگان را متوجه مسئولان امنیتی می‌داند.

این انجمن شیعی بحرین همچنین بیان كرد: از 12 اریبهشت‌ماه سال جاری كه شیخ محمدعلی المحفوظ بازداشت شد و جواد فیروز و مطر ابراهیم مطر، نمایندگان مستعفی بحرین، ناپدید شدند، خبری از آنان در دست نیست و عاملان بازداشت آنان هنوز مشخص نیستند.

انجمن الوفاق با تأكید بر این كه ناپدید‌شدن دبیركل جمعیت عمل اسلامی بحرین و دو نماینده مستعفی پارلمان این كشور امری بی‌سابقه است، اعلام كرد: این مسئله نشان می‌دهد كه امنیت اجتماعی در بحرین وجود ندارد و موارد نقض حقوق شهروندان بحرینی افزایش یافته است.

یادآور می‌شود، انجمن اسلامی «الوفاق الوطنی»(وفاق ملی) بحرین یك انجمن شیعی ـ سیاسی است كه در سال 2001 میلادی با هدف تحقق شعار عدالت، آزادی و برابری و براساس مبانی و اصول دین اسلام در بحرین تشكیل شد و از بزرگترین گروه‌های معارض بحرینی به شمار می‌آید.

نظرات() 

مزدوران آل‌خلیفه و آل‌سعود به عزاداران حضرت ام‌البنین(س)حمله بردند

وبلاگ انقلاب اسلامی بحرین به نقل از خبرگزاری فارس؛نیروهای آل‌خلیفه و آل‌سعود در ادامه حمله به انقلابیون بحرینی، شب گذشته به عزاداران وفات حضرت ام‌البنین(س) در سراسر بحرین حمله كردند.

 به گزارش خبرگزاری فارس، نیروهای آل‌خلیفه و آل‌سعود در ادامه حمله به انقلابیون بحرینی شب گذشته به دسته‌های عزاداری شیعیان این كشور در سالگرد وفات حضرت ام‌البنین(س) حمله كردند.

بنابر گزارش پایگاه خبری التوافق، این حملات در همه شهرها و روستاهای بحرین در نهایت قساوت رخ داده است و نیروهای آل‌خلیفه و آل‌سعود اقدام به شلیك گاز اشك‌آور و پرتاب بمب‌های صوتی به سمت عزادارن كردند.

در همین حال منابع بحرینی نیز از شلیك مستقیم به عزاداران در منطقه «الشوزن» خبر داده و اعلام كردند در اثر این اقدام دست‌كم چهار نفر زخمی شدند.

همچنین از درگیری‌های شدید به عزاداران وفات حضرت ام‌البنین(س) در مناطق «مهزه»، «ستره»، «سلماباد»، «توبلی»، «كرانه» و «منامه» گزارش شده و اعلام شده این شهرها و مناطق به محاصره كامل درآمده‌اند و در «جدحفص» نیز پنج نفر دستگیر و روانه شكنجه‌گاه‌های آل‌خلیفه شدند.

بنابر این گزارش تعدادی از علما و خطبای این عزاداری‌ها از جمله «شیخ عبدالحكیم العرادی» نیز دستگیر و روانه زندان شده‌اند.

نظرات() 

سه شنبه 27 اردیبهشت 1390

جدیدترین اخبار از بحرین(بخش دوم)

نویسنده: الله کرم مشتاقی   

وفاداری به سلطنت، شرط ادامه تحصیل در بحرین

وبلاگ انقلاب اسلامی بحرین به نقل از پرس تی وی؛ جامعه جوانان بحرینی حامی حقوق بشر گزارش داده است که دانشگاه این کشور برنامه‌ای را در دست دارد که به موجب آن تنها دانشجویان طرفدار دولت می‌توانند در دانشگاه تحصیل کنند و هر کس که از امضای تعهدنامه وفاداری به خاندان سلطنتی سرباز زند، از تحصیل در تنها مرکز تحصیلات عالیه دولتی بحرین محروم خواهد شد.

در بخشی از این تعهدنامه آمده است: "من اذعان می‌کنم که عدم امضای این سند (تعهدنامه) به معنای انصراف از ادامه تحصیل در دانشگاه بحرین خواهد بود".

فعالان بحرینی همچنین می‌گویند دانشگاه به زندانی بزرگ تبدیل شده است که نیروهای امنیتی در همه جای آن حضور دارند و دوربین‌های مخفی در قسمت‌های مختلف آن نصب شده است.

دانشگاه بحرین تعدادی از دانشجویان را به دلیل شرکت در تظاهرات ضددولتی در محوطه دانشگاه و یا بیان نظراتاشان در سایت‌های اجتماعی مانند فیس بوک، تعلیق کرده است.

نامه روزنامه‌نگار برجسته اروگوئه‌ای به "بان كی‌مون " درباره بحرین

وبلاگ انقلاب اسلامی بحرین به نقل از خبرگزاری فارس؛ "خوان پدرو ریواس "، فعال برجسته اجتماعی و مدیر روزنامه اروگوئه‌ای "لوس پوئبلوس " (ملت‌ها) و همچنین صاحب چند شبكه رادیویی در این كشور، در نامه‌ای به "بان كی‌مون "، دبیر كل سازمان ملل متحد، خواستار اعزام یك هیات حقیقت‌یاب برای بررسی وضعیت بحرانی در كشور بحرین شد.

وی در ابتدای این نامه خطاب به بان كی‌مون آورده است: در طول مدت 20 سال حرفه روزنامه‌نگاری و فعال اجتماعی، در كشور خودم و در بسیاری از كشورهای منطقه مورد توجه و احترام بوده‌ام و اكنون به عنوان یك شهروند جهانی با شما صحبت می‌كنم.

خوان پدرو در ادامه افزود: مبارزه مردم و برادرانم در بحرین كه اخبار آنها را از ماه فوریه دنبال می‌كنم، مرا به شگفتی واداشته است. تصویر خانم پرستاری كه از روی ناچاری و نا امیدی و در یك بیمارستان، عكس شاه بحرین را به زمین انداخته و مورد استقبال و حمایت همكارانش قرار گرفت، مرا به شدت تحت تأثیر قرارداد.

روزنامه‌نگار برجسته اروگوئه‌ای در ادامه خطاب به بان كی‌مون اظهار داشت: اگر همه موارد فوق كافی نیست، به "محمد عبدالحسین فرهان " كودك 6 ساله اشاره می‌كنم كه هزینه بی‌گناهی خود را با اهدای زندگی‌اش پرداخت. چه كسی می‌تواند زندگی را به وی بازگرداند؟ چه كسی می‌تواند با والدین وی هم‌دردی نماید؟

خوان پدرو در این باره خاطرنشان كرد: در طول تاریخ بسیاری از حاكمان ظالم، كودكان زیادی را كشته‌اند و این قتل و كشتار كماكان در بحرین ادامه دارد، اما زندگی این كودك بحرینی را به عنوان سمبل زندگی همه كودكان كشته شده در طول تاریخ در نظر می‌گیرم.

این فعال اجتماعی اروگوئه‌ای در پایان خطاب به دبیر كل سازمان ملل نوشت: اینجانب به نام مردم پاك‌سرشت و بی‌آلایش از شما ئذخواست دارم كه هیاتی حقیقت‌یاب را برای بررسی وضعیت بحرین انتخاب و منصوب نمائید؛ باشد كه اعتماد جهانی به سازمان ملل باز گردد.

دولت بحرین در صدد تغییر ترکیب جمعیتی این کشور است

وبلاگ انقلاب اسلامی بحرین به نقل از خبرگزاری حیات؛ دیپلمات سفارت ایران در بحرین گفت : حاکمیت در بحرین تمام تلاش خود را برای عقب نگه داشتن شیعیان و تغییر ترکیب جمعیتی این کشور به کار بسته و تبعیض های زیادی را علیه پیروان مکتب اهل بیت (ع)به کار می گیرد.

محمد صادق فضلی دوشنبه شب در نشستی با حضور طلاب و فضلای مدرسه علمیه معصومیه قم خاطرنشان کرد: امروز انقلاب اسلامی ایران صادر شده و مردم دنیا نیز پیام آن را دریافت کرده اند.

کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: در بحرین بیش از سه هزار مسجد و حسینه مربوط به شیعیان فعالیت دارد و امروز آل سعود و آل خلیفه از این پایگاه های دینی احساس وحشت کرده و به تخریب آنها می پردازند.

فضلی اظهار داشت: دولت بحرین برای اینکه شیعیان در دستگاه های اداری شاغل نشوند نیروی کار خود را از دیگر کشورهای عربی وارد می کند به گونه ای که در مدت سه سال، 130 هزار نفر تابعیت بحرینی گرفتند.

وی ادامه داد: آل خلیفه از این حربه برای تغییر ترکیب جمعیتی بحرین نیز استفاده می کرد.

 

هفت تن از نمایندگان شیعه پارلمان بحرین استعفا کردند

پارلمان بحرین روز سه شنبه اعلام کرد استعفای هفت نماینده شیعه باقی مانده در جناح مخالف پذیرفته شده است. بنا به اعلام خبرگزاری بی.ان.اِی Bna ، پس از آنکه نامه رئیس مجلس نمایندگان بحرین خطاب به نمایندگان جناح مخالف با هیچ پاسخی همراه نشد ، این تدبیر اتخاذ شد.

در این نامه خلیفه الظهرانی از آنان خواسته بود ، از استعفای خود صرف نظر کنند. پارلمان بحرین بیست و نهم ماه مارس ، استعفای یازده تن از هجده نماینده شیعه جناح مخالف را پذیرفت.

 این نمایندگان در اعتراض به خشونت ها بر ضد تظاهر کنندگانی که خواستار اصلاحات بودند ، بیست و هفتم ماه فوریه درخواست استعفای خود را ارائه کردند. این هجده نماینده مستعفی، بلوک پارلمانی الوفاق را تشکیل می دادند که اصلی ترین گروه چهل نفره مخالف شیعی در مجلس به شمار می رود.

 قرار است به منظور جایگزینی نمایندگان مستعفی ، انتخابات پارلمانی میان دوره ای بیست و چهارم سپتامبر برگزار شود و دور دوم نیز یکم اکتبر برگزار خواهد شد. مقامات بحرین اعلام کردند از یکم ژوئن حالت فوق العاده که از پانزدهم ماه مارس ، به منظور فشار به اعتراضات مردمی ، در این کشور برقرار شده است ، لغو خواهد شد.

 به گزارش خبرگزاری فرانسه از دبی ، بنا به ادعای منامه ، موج اعتراضات مردمی و سرکوب آن از اواسط ماه فوریه تا اواسط ماه مارس ، سی و یک کشته در پی داشته است.

نظرات() 

در حال حاضر نه به سمت قیام مسلحانه میرویم نه با رژیم مذاکره میکنیم

» وبلاگ انقلاب اسلامی بحرین به نقل از خبرگزاری فارس؛عضو بزرگترین فراكسیون شیعی در پارلمان بحرین انقلاب مردم این كشور را مسالمت‌آمیز دانست و گفت كه توسل به خشونت به طرف مقابل این فرصت را می‌دهد كه انقلاب مردم را سركوب كند.

موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری فارس درباره اینكه آیا احتمال مسلح شدن انقلابیون بحرین همچون معترضین در لیبی در برابر دولت وجود دارد، گفت: اعتراضات در بحرین كاملا مسالمت‌آمیز است و انقلابیون خواسته‌های خود را در چارچوب شیوه‌های مسالمت‌آمیز مطرح می‌كنند.

عضو فراكسیون مستعفی الوفاق با تاكید بر اینكه به دو دلیل انقلابیون بحرین به سلاح متوسل نمی‌شوند، افزود: نخست اینكه انقلابیون سلاح در اختیار ندارند و دوم اعتقاد واقعی انقلابیون این است كه كشور نباید به جنگ داخلی سوق داده شود.

وی تصریح كرد: "ادامه اعتراضات مسالمت‌آمیز خواهد بود چون بقای ما را تضمین و پیروزی را دیر یا زود برای ما محقق می‌كند ما می‌خواهیم حق خود را با عالی‌ترین شیوه‌های صلح‌آمیز و نه با خشونت و درگیری محقق كنیم. "

موسوی افزود: به كارگیری خشونت به طرف مقابل نه فقط اجازه سركوب بلكه مخدوش كردن چهره انقلاب را می‌دهد و ما این را نمی‌خواهیم.

نماینده مستعفی پارلمان بحرین گفت‌وگوی انقلابیون با رژیم حاكم در شرایط كنونی و در سایه سركوب اعتراضات را بی‌مورد دانست و تاكید كرد: این گفت‌وگو یك سویه خواهد بود چون حكومت بحرین با نقض بی‌سابقه حقوق بشر همه اقشار جامعه از جمله معلمان، پزشكان، بازرگانان، كارمندان، دانشجویان و رانندگان را به دلیل اینكه خواهان ایجاد اصلاحات در كشورشان هستند مجازات می‌كند و بیش از همه شیعیان را هدف گرفته‌اند.

وی در عین حال تاكید كرد كه شیعیان و اهل تسنن در بحرین با یكدیگر دوست و برادر هستند و پیوندهای خویشاوندی و تجاری بین آنها برقرار است و این تنها حكومت سنی بحرین است كه با جانبداری از اهل تسنن تلاش می‌كند آنها را در برابر شیعیان قرار دهد. موسوی در ادامه عنوان داشت هم اکنون 680نفر از معترظان برحینی در بازداشت رژیم منامه هستند.

فراكسیون الوفاق بزرگ‌ترین جریان شیعی معارض كه 18نماینده در پارلمان بحرین دارد در اعتراض به اقدامات سركوبگرانه رژیم حاكم علیه معترضین رسما استعفای خود را از پارلمان اعلام كرد.

نظرات() 

دوشنبه 26 اردیبهشت 1390

آخرین اخبار از بحرین(بخش اول)

نویسنده: الله کرم مشتاقی   

بركناری و محاكمه پزشكان و پرستاران بحرینی شدت گرفت

 وبلاگ انقلاب اسلامی بحرین به نقل از ایرنا،وزارت بهداشت بحرین اخیرا گروه دیگری از پزشكان و پرستاران بیمارستان ها و مراكز بهداشتی این كشور را به مدت سه ماه از كار بركنار و آنان را به محاكم قضایی معرفی كرده است. 

اتهام این افراد، درمان مجروحانی است كه مورد حمله نظامیان سعودی و آل خلیفه قرار گرفته اند.

پایگاه اینترنتی روزنامه بحرینی الوطن به نقل از منابع مطلع نوشت :وزارت بهداشت از فعالیت مسوولان و پزشكان مركز بهداشتی عیسی و هفت تن از كادر پرستاری در مركز بهداشت كویت جلوگیری كرده است .

این گزارش می افزاید در مركز بهداشتی شیخ سلمان نیز 15 كارمند از كار بركنار شدند.

این گزارش می افزاید در مركز بهداشتی حمد نیز گروهی از پزشكان و پرستارانی كه در اعتراض های ماه گذشته شركت كرده بودند از كار بیكار شدند .

در مركز بهداشت عالی نیز از فعالیت پنج پزشك جلوگیری شد.

گزارش الوطن می افزاید، با این اقدام وزارت بهداشت تعداد پزشكان در مراكز بهداشتی به شدت كاهش یافته به طوری كه این وزارتخانه مجبور شد برخی از پزشكان را از مراكز دیگر به مراكز بهداشتی مذكور اعزام كند.

الوطن یادآوری كرد كه وزارت بهداشت در گذشته نیز از فعالیت 30 پزشك و پرستار بعد از آنكه مشخص شد در اعتراض های ماههای گذشته شركت كرده اند جلوگیری كرد.

* تعویق دادگاه تجدید نظر چهار شیعه بحرینی

دادگاهی ویژه در بحرین رسیدگی به درخواست تجدید نظر چهار فعال شیعه را در این کشور که اوایل اردیبهشت به اعدام محکوم شدند‌، به تعویق انداخت.

 خبرگزاری رسمی بحرین اعلام کرد وکلای مدافع این افراد از دادگاه نظامی مهلت بیشتری درخواست کردند تا بتوانند دفاعیات خود را آماده و ارائه کنند. این نخستین احکام اعدامی بود که از سوی این دادگاه نظامی صادر شد که پس از سرکوب جنبش اعتراضی مردم بحرین تشکیل شده است.

گفتنی است دیده بان حقوق بشر از مقامات بحرین خواست احکام اعدام و حبس ابد را که در این دادگاه صادر شده است، لغو کند.

* درخواست سازمان ملل برای ازادی زندانیان سیاسی

سازمان ملل متحد آزادی همه زندانیان سیاسی بحرین و انجام تحقیقات مستقل را درباره گزارش‌های رسیده از شکنجه‌ها در زندان‌های این کشور خواستار شد.

"ناوی پیلای" کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای اعلام کرد: همه زندانیان سیاسی بحرین باید فورا آزاد شده و هر چه سریع‌تر به وکیل دسترسی داشته باشند.

وی تصریح کرد: همچنین دفتر من گزارش‌هایی را از اعمال شکنجه شدید علیه مدافعان حقوق بشر دریافت کرده که اکنون در زندان به‌سر می‌برند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل افزود: باید تحقیقاتی مستقلی درباره موارد مرگ در زندان‌های بحرین و گزارش‌های رسیده درباره شکنجه‌ها صورت گیرد.

این در حالی است که از زمان آغاز اعتراضات مسالمت‌آمیز مردمی در بحرین، چهار مورد مرگ بر اثر شکنجه در زندان‌های این کشور به تائید رسیده است.

 *مرگ قاضی اعدام‌ ها

 اخبار رسیده از منامه پایتخت بحرین حاكی از آن است كه خبر مرگ قاضی دادگاه عالی نظامی بحرین كه حكم اعدام و بازداشت این ۷ جوان بی گناه را صادر كرده بود، توسط یك منبع آگاه كه خواست نامش فاش نشود ، تایید شد.

حدود دو هفته پیش رژیم آل خلیفه كه با حمایت و پشتیبانی نیروهای اشغالگر آل سعود به كشتار و سركوب قیام ملت مظلوم بحرین اقدام می ورزند، به گمان اینكه می توانند مردم را از حركت و ادامه مسیر انقلابشان باز دارند، هفت جوان معترض را بازداشت كرده و آنان را به اعدام و حبس ابد محكوم كردند.

 چهار تن از این جوانان بی گناه فورا به اعدام محكوم شده و سه تن دیگر نیز به حبس ابد محكوم شدند. این حكم پس از آن صادر شد كه نیروهای رژیم آل خلیفه زیر شكنجه شدید به زور از این جوانان اعتراف گرفته بودند.

این مزدوران آل خلیفه همزمان با این اقدام، پرونده سازی علیه این هفت جوان بی گناه را نیز آغاز كردند تا حكم صادر شده را توجیه كنند.

در همین حال اخبار رسیده از منامه پایتخت بحرین حاكی از آن است كه خبر مرگ قاضی دادگاه عالی نظامی بحرین كه حكم اعدام و بازداشت این ۷ جوان بی گناه را صادر كرده بود، توسط یك منبع آگاه كه خواست نامش فاش نشود، تایید شد. جزییات بیشتری از چرایی و چگونگی مرگ وی منتشر نشده است.

 گفتنی است حدود دو روز پس از صدور حكم این هفت جوان، خبری منتشر شد مبنی بر مرگ قاضی این پرونده، اما این خبر تأیید نشده بود.

 

نظرات() 

                            مردم منطقه خواهان خروج نظامیان سعودی شدند

» وبلاگ انقلاب اسلامی بحرین ،همزمان با راه پیمائی در ایران ،مردم کشورهای عربستان سعودی و ترکیه نیز خواستار خروج نیروهای نظامی  موسوم به سپرجزیره که عمدتا از نظامیان سعودی هستند شدند.

به گزارش ایرنا دیروز در استان الشرقیه عربستان و آنکارای ترکیه و شهر قم ایران راه پیمائی هائی در اعتراض به سرکوب شیعیان بحرین صورت گرفت.

همچنین بنا به گزارش خبرگزاری ابنا تعدادی از خودروهای نظامی عربستانی وارد یکی از جزایر بحرین شده اند.حضور نیروهای سپر جزیره در حالی در بحرین ادامه دارد که رژیم پادشاهی بحرین پیش از این اعلام کرده است با وجود پایان حالت فوق العاده در تاریخ 11خرداد ماه آینده،این نیروها کماکان در بحرین مستقر خواهند بود.

نظرات() 

شنبه 24 اردیبهشت 1390

سپری برای حفظ دیکتاتورها

نویسنده: الله کرم مشتاقی   

             تاریخچه تشکیل نیروهای سپرجزیره
 

تصمیم ایجاد نیروی «سپر جزیره» در نوامبر 1982 در در سومین نشست شورای همكاری خلیج فارس در منامه پایتخت بحرین و به توصیه و پیشنهاد وزیران جنگ كشورهای عضو شورا مبنی بر ایجاد نیروی دفاعی مشترك تاسیس و بر آن نام «نیروهای سپر جزیره » نهاده شد.

از زمان شكل‌گیری نیروهای سپر جزیره این نیروها اقدام به برگزاری تمرین‌های آموزشی و مانورهای مشترك با نیروهای مسلح كشورهای عضو نموده كه اولین آن در كشور امارات متحده عربی و در سال 1983 انجام شد.

در سال 1986 مقر این نیروها متشكل از 5 هزار نیروی نظامی در منطقه «حفر باطن » در شمال شرقی عربستان سعودی تعیین گردید.

در سال 2000 رهبران كشورهای عضو شورای همكاری خلیج فارس با افزایش تعداد نیروهای سپر جزیره موافقت كردند و اقداماتی جهت توسعه نیروها و مدرنیزه نمودن تجهیزات نظامی آن صورت گرفت.

در اكتبر 2002 وزیران جنگ كشورهای عضو شورای همكاری خلیج فارس در مسقط پایتخت عمان گردهم آمدند تا طرح‌ها و برنامه‌های نظامی و راهبردهای جدیدی جهت توسعه و گسترش این نیروی نظامی خلیجی ارائه دهند و اعلام كنند آمادگی دارند، تعداد نیروهای نظامی نیروهای سپر جزیره به 22 هزار نفر افزایش دهند.

در فوریه 2003 در آستانه آمادگی نیروهای نظامی آمریكا جهت حمله احتمالی به عراق كویت اعلام كرد كه اجازه كشورهای عضو شورای همكاری خلیج فارس جهت انتشار و استقرار یگان‌های نظامی نیروهای جزیره را كه خود نیز یكی از اعضای تشكیل دهنده آن بود، درون اراضی‌اش‌ بدست آورده است.

در نوامبر 2005 «یوسف بن علوی» وزیر خارجه عمان اعلام كرد پس از سرنگونی رژیم صدام حسین در عراق دیگر نیازی به وجود چنین نیرویی در خلیج فارس نیست.

یك ماه پس از این اظهار نظر عربستان سعودی با پیشنهاد انحلال این نیرو موافقت و اعلام كرد، هر كشور خود ناظر بر نیروهای نظامی‌اش باشد، اما یك سال بعد و در نوامبر 2006 عربستان پیشنهاد توسعه و گسترش توانمندی‌های بازدارندگی این نیروها و ایجاد سیستم فرماندهی مشترك را ارائه داد.

درپی پشنهاد عربستان در سال 2008«عبد الحمن الاعطیه » دبیركل شورای همكاری خلیج فارس اعلام كرد، هریك از نیروهای نظامی تشكیل دهنده سپر جزیره در كشور خود مستقر خواهد گردید.

در ماه مارس جاری پادشاهی بحرین از این نیروها به بهانه دفاع از منافع استراتژیك كشور خود اما در واقع برای سركوب قیام مردم بحرین كه از 14 فوریه در این كشور آغاز شده، خواستار ورود نیروهای سپر جزیره به این كشور شد.

درخواست پادشاه بحرین جهت ورود نیروهای سپر جزیره به این كشور فرصت خوبی به عربستان سعودی داد تا به بهانه نیروهای سپر جزیره نیروهای نظامی خود را برای سركوب انقلاب مردمی بحرین وارد این كشور كند و عملا نیز ملاحظه گردید، نیروهای نظامی عربستان به محض ورود به بحرین با حمله به مردم این كشور ده‌ها تن از شهروندان بحرینی را كشته و مجروح نمودند.

در حال حاضر اطلاعات دقیقی از میزان و تعداد نیروهای تشكیل دهنده این نیرو در دست نیست، اما فرمانده نیروهای سعودی سرتیپ «مطلق بن سالم الازیمع » گفته كه تعداد نیروهای تشكیل دهنده سپر جزیره بیش از 30 هزار افسر و نظامی است.

در پی تحولات اخیر در کشور بحرین شیخ «خلیفه بن احمد آل خلیفه» قوماندان کل نیروهای دفاعی بحرین اعلام کرد، بر اساس توافق شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس، پایگاه نظامی دائم آنها برای استقرار نیروهای مشترک موسوم به سپر جزیره در بحرین احداث می شود.

این در حالیست که بر اساس توافق‌های صورت گرفته میان سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، نیروهای موسوم به سپر جزیره باید تنها در کشورهای خود حضور داشته باشند.

نیروهای مشترک موسوم به سپر جزیره بر اساس دفاع از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در برابر تهدیدات خارجی شکل گرفته است اما به دنبال قیام مردم بحرین علیه رژیم آل خلیفه از نیمه فبروری، این نیروها با همکاری نیروهای امنیتی بحرین قیام مردم این کشور را سرکوب می کنند که در نتیجه آن تاکنون صدها تن از معترضان بحرینی کشته یا مجروح شده اند.

این اعتراضات در بحرین پس از حوادث تونس و مصر که منجر به براندازی دیکتاتورهای این کشورها شد، صورت می گیرد.

تلویزیون دولتی بحرین نیز روز دوشنبه از ورود نیروهای کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به بحرین برای آنچه که مقام های رسمی بحرین آن را حفاظت از نظام ذکر کرده اند ، خبر داد ؛ اما منابع آگاه می گویند تنها نیروهای نظامی عربستان وارد بحرین شده اند و از نظامیان سایر کشورها ی عضو شورا در بحرین خبری نیست .

منابع بحرینی پیش از این از ورود طلایه داران ارتش عربستان به بحرین در روز شنبه هفته جاری خبر داده بودند.

روزنامه الایام چاپ بحرین نیز روز دوشنبه گزارش کرد که نیروهای نظامی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس موسوم به سپر جزیره برای حفاظت از نظام بحرین وارد این کشور می شوند.

*روح الله پور طالب/کارشناس مسائل حوزه خلیج فارس

نظرات() 

شنبه 24 اردیبهشت 1390

بحران بحرین پیچیده تر میشود؛

نویسنده: الله کرم مشتاقی   

               آیا مالزی با آل سعود در جنایت علیه مردم بحرین همسو میشود؟

همزمان با تلاش عربستان برای همراه كردن مالزی با سیاست‌های این كشور در بحرین، نخست‌وزیر مالزی پس از دیدار با پادشاه عربستان در ریاض از آمادگی كشورش برای لشكركشی به بحرین خبر داد.

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری "الجزیره "، "نجیب عبدالرزاق "‌ شب گذشته با "ملك عبدالله "‌، پادشاه عربستان در ریاض درباره تحولات منطقه و جهان گفت‌وگو كرد.

نخست‌وزیر مالزی پس از این دیدار تاكید كرد در صورت موافقت دولت منامه، مالزی آماده اعزام نیرو به بحرین به منظور جلوگیری از افزایش تنش‌ها و ناآرامی‌ها در این كشور است.

عبدالرزاق در ادامه این اظهارات كه در قالب صدور بیانیه آمده بود گفت: مالزی از طرح گفت‌وگوی ملی كه شیخ سلمان بن حمد آل خلیفه برای توقف تنش‌ها پیشنهاد داده است استقبال كرد.

بحرین از چهاردهم فوریه (25 بهمن‌ماه) گذشته صحنه اعتراضات مردمی علیه نظام حاكم و اعمال تبعیض‌های مذهبی علیه اكثریت شیعه است و در جریان این اعتراضات، خاندان حاكم ضمن فراخواندن نیروهایی از كشورهای امارات عربی متحده و عربستان سعودی، بیش از 35 نفر را كشتند و ده‌ها نفر دیگر را زخمی كردند و بیش از یك هزار نفر را بازداشت كردند كه در این میان، بیش از 500 نفر همچنان در بازداشت به سر می‌برند و حدود 100نفر از آنان زن هستند.

نظرات() 

                         درگیری ها در بحرین ادامه دارد

» وبلاگ انقلاب اسلامی بحرین به نقل از الجزیره،نیروهای امنیتی رژیم بحرین برای جلوگیری از تجمع و شکل گیری اعتراظات مردمی در این کشور ضمن استقرار در معابر و میادین اصلی منامه،به تیر اندازی هوائی و پرتاب گاز اشک آور به طرف مردم پرداختند.

به گزارش الجزیره این راهپیمائی ها به دعوت جوانان 14 فوریه و در اعتراض به حضور نیروهای نظامی عربستان در این کشور،تخریب مساجد و اماکن مذهبی توسط رژیم آل خلیفه و همچنین انجام تغیرات اساسی و آزادی بازداشت شدگان صورت گرفته است.

بنا به گزارش الجزیره، نیروهای نظامی سعودی و حکومت پادشاهی بحرین برای جلوگیری از گسترش تجمعات و پراکندگی تظاهرکنندگان به طرف آنان تیرهای پلاستیکی و گاز اشک آور پرتاب کرده است.
بر اساس این گزارش این درگیریها در مناطق نویدرات،العکر،جنوب منامه،الدراز،بنی جمره ،السنابس و چند منطقه دیگر ادامه داشته است که به گفته شاهدان عینی ،در برخی نقاط به زد وخورد بین نیروهای امنیتی و معترضان منجر شده است.

مردم بحرین از اوایل ماه مارس میلادی  تا کنون با حضور درخیابان ها خواهان تغییر سیاستهای شبه آپاراتاید رژیم آل خلیفه علیه شیعیان این کشور شده اند که با سرکوب گسترده و ورود نیروهای نظامی عربستان تحت عنوان "سپر جزیره" روبرو شده اند.

تا کنون 31 نفر از مرد بحرین در این درگیری ها به شهادت رسیده اند و 4 نفر به اعدام و3 نفر دیگر به حبس ابد محکوم شده اند.

 

نظرات() 

شنبه 24 اردیبهشت 1390

الجزیره گزارش میدهد؛

نویسنده: الله کرم مشتاقی   

                  ادامه تخریب مساجد توسط رژیم بحرین

» وبلاگ انقلاب اسلامی بحرین به نقل از خبرگزاری الجزیره؛دولت پادشاهی بحرین که پیش از این  برای کاهش فشارهای بین المللی به وضعیت فوق العاده در این کشور پایان داده بود همچنان به بازداشت و تخریب مساجد شیعیان این کشور ادامه میدهد.

خبرنگار خبرگزاری الجزیره در ادامه آورده است تعداد زیادی از مردم عادی به خاطر بازداشتهای گسترده رژیم بحرین حاضر به مصاحبه با این شبکه نبودند.

الجزیره تعداد مساجد و اماکن مذهبی تخریب شده توسط رژیم منامه را دست کم 28 واحد اعلام کرده است.

عادل المعادا نائب رئیس مجلس بحرین در گفتگو با این شبکه خبری ضمن رد تخریب مساجد عنوان کرده است اکثر مکانهای تخریب شده مسجد نیستند و دارای مجوز نبوده اند.او هیچ اشاره ای نکرد که چرا پیش از آغاز اعتراضات مردم بحرین،رژیم منامه به فکر مجوز این مساجد و حسینیه ها نبوده است.

این مقام بحرینی همچنین طی اظهاراتی متناقض گفت"برخی از مساجد تخریب شده متعلق به اهل سنت بوده که فاقد مجوز بوده اند"

الجزیره پیش از گزارشی در مورد پزشکان و پرستاران بازداشت شده توسط ماموران امنیتی رژیم منامه  منتشر کرده بود این شبکه همچنین فیلمی را نمایش داد که در آن نظامیان بحرینی با حمله به یک دبیرستان دخترانه به ضرب و شتم آنان میپردازند.

نظرات() 

                                                                بحرین در خون

  

» وبلاگ انقلاب اسلامی بحرین به نقل از سایت اینترنتی روزنامه دیلی تلگراف؛رژیم منامه طی سه ماه سرکوب با همدستی نیروهای نظامی آل سعود که از ماه مارس2011 تحت عنوان سپرجزیره وارد خاک بحرین شده اند صحنه های دلخراشی را علیه مردم این جزیره کوچک به وجود آورده اند.

در این مدت 31 نفر کشته ،4نفر محکوم به اعدام ، 3نفر محکوم به حبس ابد،بیش از 200نفر از جمه 50پزشک و پرستار بازداشت ،بیش از 50مسجد تخریب و صدها نفر زخمی شده اند.

سایت اینترنتی روزنامه دیلی تلگراف  فیلمهائی را منتشر کرده است که در آن تیراندازی نیروهای امنیتی بحرین به سوی مردم را نشان میدهد .

در آدرس زیر میتوانید برخی از این فیلم ها را مشاهده کنید.

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/middleeast/bahrain/8388082/Bahrain-police-carry-out-drive-by-shooting.html

 

 

نظرات() 

جمعه 23 اردیبهشت 1390

به درخواسشت رژیم منامه؛

نویسنده: الله کرم مشتاقی   

                    حضور  نظامیان آل سعود در بحرین ادامه خواهد یافت

 

» وبلاگ انقلاب اسلامی بحرین به نقل از الجزیره ؛فرمانده کل نیروهای دفاع بحرین اعلام کرد نیروهای نظامی عربستان سعودی حتی پس از لغو حالت فوق العاده در این کشور حضور خواهند یافت.

شیخ خلیفه بن حمد آل خلیفه در حالی علت حضور نیروهای خارجی در بحرین را" مقابله با هرگونه تهدید خارجی " عنوان کرده است که اعتراضات بحرین صرفا ماهیتی مصالمت آمیز و داخلی داشته است.

وی همچنین از محاکمه 21 نفر از شیعیان بحرین به جرم آنچه این فرمانده نظامی رژیم آل خلیفه  "اقدامات تروریستی"خوانده است خبر داد.

او همچنین با تکرات اتهام دخالت ایران در این کشور ،هشدار داد در صورت حضور مجدد معترضان به خیابان ها با آنان برخورد محکمتری خواهد شد.

گفتنی است 21 نفر از دیگر بازداشت شدگان بحرینی پنجشنبه 22اردیبهشت ماه در دادگاه نظامی محاکمه شدند در این میاد افرادی همچون ابراهیم شریف دبیرکل جمعیت "وعد"،شیخ حسن مشیمع از علمای بحرین و رهبر "حرکت الحق" ،عبدالوحاب حسین رهبر حرکت"تیار الوفاء و رئییس جمعیت حقوق بشر بحرین عبدالهادی خوجه و چند تن از رهبران احزاب سیاسی و مذهبی بحرین به چشم میخورند.

حسن مشیمع رهبر حرکت الحق در تاریخ 7 اسفند ماه 1389 تبعید خودخواسته خود پایان داده و به بحرین بازگشته بود.

 از آغاز اعتراضات مردم بحرین تا کنون 31 نفر از مردم این کشور توسط آل خلیفه با همدستی نظامیان سعودی به شهادت رسیده و صدها نفر بازداشت و محاکمه شده اند.

نظرات() 

جمعه 23 اردیبهشت 1390

القدس العربی

نویسنده: الله کرم مشتاقی   

                        بحرین آرامش پیش از طوفان

» وبلاگ انقلاب اسلامی بحرین به نقل از خبرگزاری مهر، روزنامه القدس العربی در مطلبی با عنوان" آرامش نگران کننده بحرین" نوشته است :  قیام مردمی در بحرین پس از اینکه نیروهای امنیتی برای خالی کردن میدان اللولو از معترضان به زور متوسل شدند، فروکش کرد.

این روزنامه می نویسد: رژیم بحرین نه تنها به خواسته های معترضان توجهی نکرده است، بلکه عکس آن عمل کرده است، زیرا نیروهای امنیتی به شدت مخالفان را سرکوب می کنند و حتی اتهام تروریست بودن به برخی از آنها می زنند.

منابع خبری از اخراج 300 کارمند شرکت ملی نفت به اتهام مشارکت در اعتصابات خبر داده اند و سازمان دیده بان حقوق بشر هم به شکنجه مخالفان اشاره کرده است.

این روزنامه نوشت : این گونه اقدامات علاوه بر این که چهره بحرین را در مجامع جهانی تخریب می کند زمینه را برای شروع قیام فراهم می آورد، زیرا کسی که روزی اش قطع شود همانند کسی است که گردن وی زده شود.این اولین بار نیست که مقامات بحرینی دست به سرکوب مردم می زنند آنها قبلا بورس تحصیلی دانشجویانی را که در برابرسفارت انگلیس درلندن تظاهرات کرده بودند، قطع کرده اند.

این روزنامه می افزاید: این گونه اقدامات زیبنده هیچ حکومتی نیست، زیرا بی ثباتی را افزایش می دهد. همه مردم بحرین باید در برابر قانون مساوی باشند و هیچ تبعیضی از نظر مذهبی و نژادی نباید وجود داشته باشد به ویژه که رژیم به طور دائم از دموکراسی، حقوق بشر و حکومت قانون دوممی زند.

روزنامه مذکور درپایان می نویسد: برقراری آرامش به زور و از طریق امنیتی امکان پذیر نیست، بلکه باید اصلاحاتی انجام شود تا به مردم اطمینان بیشتری داده شود. بازداشت، قطع درآمد مردم، برپایی دادگاه های ویژه و بستن روزنامه های راه حل مناسبی نیست.

این اقدامات در بهترین حالت خود منجر به آرامش موقتی می شود که عمر آن طولانی نخواهد بود.اوضاع کنونی بحرین همانند آتش زیر خاکستر است که هر لحظه شعله ور خواهد شد.

نظرات() 

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic