انقلاب اسلامی بحرین

گزینه های پیش روی الوفاق بحرین

"هادی الموسوی" یکشنبه در گفت و گو با شبکه خبری العالم اظهار داشت: ما وارد دالان گفت و گو شده ایم و کاملا جدی هستیم و کورسوی امیدی هم داریم اما اگر به نتیجه نرسیدیم اعلام خواهیم کرد که وارد تونلی بن بست و تاریک شده ایم که فایده ای ندارد.

الموسوی درباره احتمال انصراف جمعیت وفاق از گفت و گو در صورت بی فایده بودن آن گفت: اگر اطمینان پیدا کنیم که گفت و گو ثمربخش و مفید نیست ، اقدام مناسب را اتخاذ خواهیم کرد و در آن شرایط گزینه های فراوانی در اختیار خواهیم داشت که یکی از آن ها انصراف از گفت و گوهاست.  

وی اظهار داشت: جلسه اول از گفت و گوی توافق ملی در بحرین که دیروز (شنبه) برگزار شد به مثابه یک مهمانی و شنیدن آرای طرف مقابل بود که 40 دقیقه به طول انجامید و در آن رییس این نشست سخنرانی بسیار کوتاهی ایراد کرد.

الموسوی افزود: رییس نشست گفت وگو که مطالبش را از روی نوشته و مکتوب می خواند ، متکلم وحده بود و به این ترتیب بحث و گفت و گویی در میان نبود و فقط او صحبت کرد.

وی تصریح کرد: پس از پایان جلسه ، کنفرانسی مطبوعاتی برگزار شد که تیم برگزار کننده این نشست در آن برخی مطالب  را که به نظر می رسید نتوانسته بودند در جلسه گفت و گو توضیح دهند ، تشریح کردند.

عضو فراکسیون مستعفی وفاق سپس با بیان اینکه مشارکت در گفت و گو به معنی کوتاه آمدن از سقف خواسته های خود یا اصول و ارزش های فراکسیون نیست ، تاکید کرد: هدف ما از شرکت در این کنفرانس اثبات سودمندی یا بی فایده بودن آن است.

وی با تاکید بر همه خواسته های گفته شده از جمله درخواست تشکیل کابینه منتخب ، ایجاد نظامی مبتنی بر قانون اساسی و اصلاح ادارات و محترم شمردن شهروندان ، رعایت احترام و عزت مردم را مهم ترین مساله دانست.

عضو فراکسیون مستعفی وفاق گفت و گوی برگزار شده را در حد گفت و گوی جدی ندانست و از آن به همایش گفت و گو تعبیر کرد که نمی تواند بحرین را از بحران خارج کند.

وی افزود: در هر محور فرعی از گفت و گو یک نفر از طرف دولت شرکت خواهد داشت.  

الموسوی تاکید کرد که فراکسیون وفاق به این دلیل وارد این گفت و گو شد تا در عمل به جهان و ملت بحرین ثابت کند که این گفت و گو اگر خواسته های ملت را محقق نکند ، بی فایده است. 

 

نظرات() 

بحرین یمنی‌ها را در دستگاه امنیتی خود استخدام می‌کند

 

 منابع آگاه به روزنامه آنلاین "الوحدوی "‌یمن گفتند: دولت بحرین اکنون در حال استقبال از شهرندان یمنی برای کار کردن در دستگاه‌های نظامی و امنیتی کشورش است.

بر اساس گفته این منابع شمار زیادی از جوانان یمنی درخواست‌های خود را در صنعا به دفتر پادشاهی بحرین که مقابل سفارت سعودی قرار دارد، تحویل داده‌اند، و قرار است پاسخ درخواست‌ها ظرف 2 هفته آینده اعلام شود و در صورتی که پذیرش شوند مورد برخی معاینات قرار خواهند گرفت.

از جمله شروط مطرح شده برای پذیرفته شدن در این آگهی استخدام ، ارایه نامه‌ای از یک عالم یا شیخ اهل تسنن و پرداخت 3 هزار ریال سعودی (300 دینار بحرین) بعنوان حق شرکت در بانک یمن یا کویت است. افراد در صورت قبولی 3 هزار ریال سعودی دیگر باید بپردازند، و مبالغ پرداخت شده افرادی که پذیرفته نشدند، به آنها بازگردانده می‌شود.

منابع مذکور گفتند ثبت نام از متقاضیان دور اول فردا دوشنبه به پایان می‌رسد اما دو هفته دیگر از متقاضیان جدید برای ثبت نام استقبال به عمل خواهد آمد.

این روزنامه تاکید کرد: بسیاری از جوانان بیکار برای یافتن فرصت شغلی در خارج از کشور ،حتی اگر این فرصت به مرگ منتهی شود، هزینه ثبت نام را که 3000 ریال سعودی اعلام شده، از طریق فروش طلا، چهارپا یا دیگر دارایی‌های خود تهیه کردند.

منبع:فارس

نظرات() 

 روابط عربستان سعودی و رژیم آل خلیفه پس از قیام ملت بحرین

عربستان سعودی کشوری با نظام سیاسی پادشاهی و گرایشات محافظه کارانه محسوب می شود. محافظه‌کاری و سنتی بودن این نظام سیاسی در عرصه سیاست خارجی نیز بازتاب داشته است و دولت سعودی در سیاست خارجی خود در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی نیز اغلب با محافظه‌کاری و ملاحظه کاری عمل کرده است. اما این دولت در خصوص خیزش مردمی و تحولات بحرین رویکردی را از خود به نمایش گذاشت که می توان آن را رویکردی فعالانه و تهاجمی محسوب کرد.

 رویکردی که در سایر رفتارهای سیاست خارجی عربستان سعودی در گذشته چندان برجسته نبوده است. معروف است که رهبران سعودی برای اعمال نفوذ و پیشبرد سیاست‌های خود در سطح منطقه اغلب از ابزارهایی مانند منابع مالی،‌ وهابی گری و گروه‌های افراط گرای وهابی و یا پیوندهای سیاسی خود با بازیگران منطقه‌ای و قدرت‌های بین‌المللی استفاده می‌کنند،‌ اما سعودی‌ها در قبال خیزش مردمی بحرین از این شیوه‌ها و ابزارها بسیار فراتر رفتند و به استفاده از نیروهای نظامی و اعزام آن به این کشور مبادرت کردند.

حتی دولت سعودی در مداخله نظامی خود در بحرین چندان منتظر تصمیم‌گیری و رضایت برخی رهبران داخلی بحرین و حتی آمریکا نماند و بدون از دست دادن فرصت به صورتی سریع وارد عمل شد.

 

با توجه به رویکرد تهاجمی سعودی‌ها در خصوص بحرین و مداخله نظامی سریع در این کشور و همچنین سنت محافظه‌کاری در سیاست خارجی این دولت پرسش اساسی پیش رو در این خصوص آن است که چه عوامل و ملاحظاتی باعث شد دولت سعودی رویکردی تهاجمی و نظامی در قبال خیزش مردمی در بحرین اتخاذ نماید؟ در این راستا می توان به چهار عامل یا ملاحظه اصلی اشاره کرد:

 

ملاحظه نخست به پیوند ژئوپلیتیک و مجاورت جغرافیایی بحرین و عربستان سعودی و اتصال جغرافیایی و مذهبی شیعیان بحرین و سعودی و در نتیجه تاثیر گذاری سریع و اجتناب ناپذیر تحولات بحرین بر ثبات سیاسی این کشور مربوط می‌شود.

از آنجایی که عربستان سعودی مبانی و پایه های مشروعیت نظام سیاسی خود را بر اساس دو مولفه حاکمیت خاندانی آل سعود و وهابییت تعریف کرده است ، هرگونه آسیب به اقتدار مطلق آل سعود و مبانی فکری و مذهبی وهابیت را به عنوان تهدیدی برای مشروعیت نظام سیاسی و امنیت رژیم سعودی تعریف و با آن به شدت مقابله می‌کند. بر این اساس است که می توان شاهد تلاش عربستان سعودی برای تشکیل و تقویت ائتلافی ضد انقلابی در سطح منطقه در ماه‌های اخیر با گردهم آوردن رژیم‌های پادشاهی و همچنین برجسته‌سازی تنش‌های فرقه‌ای شیعی – سنی در راستای آموزه‌های وهابیت بود.

خیزش مردمی در صورتی که باعث هرگونه تغییر و یا حتی اصلاحاتی شود که باعث قدرت گرفتن شیعیان در این کشور شود از منظر سعودی‌ها باعث سرایت مطالبات مردمی و فضای سیاسی جدید به شیعیان مناطق شرقی عربستان سعودی و سپس مناطق دیگر این کشور می‌شود و ثبات و مشروعیت نظام سیاسی این کشور را تهدید خواهد کرد. از این روست که سعودی‌ها کوچکترین تغییر و اصلاحات در بحرین را نیز نمی‌پذیرند و صرفا بر تداوم شرایط سیاسی گذشته در این کشور تاکید دارند.

 

ملاحظه یا عامل دوم پیوندهای سیاسی – امنیتی، اقتصادی و حتی خانوادگی دو دولت آل خلیفه و آل سعود در بحرین و عربستان سعودی و تسلط جدی سعودی‌ها بر این کشور کوچک و کم جمعیت است.  نکته دیگر، اهمیت حفظ نظام سیاسی موجود بحرین برای جایگاه و نقش منطقه‌ای عربستان سعودی در چهارچوب شورای همکاری خلیج فارس و شبه جزیره عربستان و در سطحی وسیع‌تر در حوزه خلیج فارس است. بحرین برخلاف کشورهایی مانند قطر، کویت و عمان از منافع و سیاست‌های دولت سعودی در داخل شورای همکاری حمایت می‌کند و عنصری مهم برای بسط نفوذ سعودی‌ها در منطقه محسوب می‌شود و در مقابل عربستان نیز از تداوم بقای آل خلیفه و در مسایل اقتصادی از منامه حمایت می‌کند.

این نوع پیوندها باعث شده تا عربستان سعودی از انگیزه‌های لازم برای حفظ رژیم آل خلیفه در مقابل اکثریت مخالف این کشور برخوردار باشد.

 

ملاحظه سوم دولت سعودی در خصوص تحولات بحرین و اتخاذ رویکردی تهاجمی در این خصوص به رقابت‌های منطقه‌ای این کشور با جمهوری اسلامی ایران و تلاش‌های آن برای ایجاد توازن در برابر ایران مربوط است.

ایران و عربستان سعودی در طول چند دهه گذشته دو بازیگر رقیب مهم در منطقه خلیج فارس بوده‌اند و به خصوص در یک دهه اخیر درنتیجه وقوع تحولاتی مانند تغییر رژیم در عراق و تحولات لبنان و فلسطین رقابت‌های دو کشور افزایش یافته است. رهبران سعودی در سال‌های گذشته این باور را مطرح کرده‌اند که ایران در حال نفوذ در حوزه عربی است و از نقش‌آفرینی ایران در تحولات منطقه‌ای بسیار ناراضی و نگران بوده‌اند. با آغاز خیزش مردمی در بحرین با اکثریت جمعیت شیعی و تعمیق و گسترش اعتراضات مردمی و درخواست‌های فزاینده برای اصلاحات سیاسی و حتی تغییر رژیم، سعودی‌ها از هر گونه تحولی که باعث قدرت گرفتن شیعیان و افزایش نفوذ ایران در مجاورت مرزهای خود شود بسیار نگران و برای ممانعت از تحقق چنین سناریویی به سرعت وارد عمل شدند.

 

اما ملاحظه چهارم دولت سعودی از نارضایتی و اعتراض جدی آن به رویکرد آمریکا به عنوان متحد استراتژیک این کشور و سایر رژیم‌های محافظه‌کار عرب در قبال خیزش‌های عربی ناشی شد. آمریکا با عدم حمایت از مبارک برای آل سعود به عنوان شریکی نامطئن ظاهر شد که در صورت لزوم دوستان دیرینه خود را قربانی منافع و ملاحظات خود می‌کند.

بر این اساس دولت سعودی ترجیح داد به جای اینکه خود را با ملاحظات و رویکردهای آمریکا در قبال بحرین به صورت کامل انطباق دهد، از تمامی توان خود حتی ابزارها و شیوه‌های نظامی برای جلوگیری از هر گونه تغییر در بحرین استفاده نماید.

منبع، ابرار معاصر . علی اکبر اسدی

نظرات() 

 فوتبالیست‏های تیم ملی بحرین آزاد شدند

پس از تهدید فدراسیون بین‏المللی فیفا به محروم کردن این کشور، حاکمان بحرین امروز تعدادی از ورزشکاران شیعه ـ از جمله دو برادر فوتبالیست و ملی‏پوش ـ را که به اتهام شرکت در تظاهرات ضدحکومتی ماه‏های اخیر این کشور بازداشت شده بودند، آزاد کرد.

 به گزارش خبرگزاری اهل‏بیت(ع) ـ ابنا ـ دو تن از ورزشکاران آزادشده، برادران "حبیل" هستند که امروز به آغوش خانواده خود بازگشتند؛ "علاء" و "محمد حبیل" برادران ملی‏پوش بحرینی نام‏های آشنایی برای ما ایرانی‏ها هستند.

بازی‏های تیم ما در برابر تیم فوتبال بحرین که همواره خالی از حاشیه نبوده، به لطف بازی‏های زیبای این دو برادر در اذهان ما جای گرفته است. امروز پس از مدت‏ها که فیفا و دیگر نهادهای ورزشی مهم دنیا، درخواست آزادی این ورزشکاران را کرده بودند، بالاخره حاکمان بحرینی ورزشکاران تظاهرکننده را آزاد کردند تا کمی از فشارهای بین‏المللی بر حکومت خود بکاهند.

ورزشکاران بحرینی در تظاهرات فوریه گذشته(کمتر از شش ماه پیش) شرکت کرده بودند که تعدادی از آنها از سوی نهادهای اطلاعاتی و امنیتی پادشاهی بحرین بازداشت شدند.

 بازداشت ورزشکاران بحرینی اعتراضات مجامع ورزشی جهان را در پی داشت. به حدی که فیفا نیز وارد عمل شده و از دولت بحرین خواست تا هرچه زودتر برادران "حبیل" را آزاد کند.

با این حال فرانس پرس دقایقی پیش خبر از آزادی پانزده تن از ورزشکاران بازداشت شده بحرینی داد. تعداد دیگری از ورزشکاران، مربیان و کارمندان(بخش اداری وزارت ورزش و فدراسیون‏های ورزشی بحرین) تا پایان امروز و فردا از زندان آزاد می‏شوند که آمار آزادشدگان به سی نفر خواهد رسید.

نام برخی از ورزشکاران آزادشده بدین شرح است:

 

علاء حبیل بازیکن برتر جام ملت‏های آسیا در سال 2004

محمد حبیل بازیکن تیم ملی فوتبال بحرین

حارس علی سعید بازیکن تیم ملی فوتبال بحرین

حسین سید عیسی بازیکن تیم ملی فوتبال بحرین

محمد حسن الدراجی بازیکن تیم ملی بسکتبال بحرین

طارق الفرسانی قهرمان پرتاب چکش آسیا

انور مکی بازیکن تیم ملی والیبال

عبدالرزاق محمد عضو هیأت مدیره اتحادیه فوتبال و مدیر تیم‏های ملی فوتبال بحرین

آوریل گذشته ناصر بن حمد آل خلیفه فرزند پادشاه بحرین که رئیس شورای عالی ورزش، رئیس کمیته ملی المپیک این کشور است، دستور بازداشت بیش از 150 نفر از ورزشکارانی را که در تظاهرات مردمی علیه حکومت پدرش شرکت کرده بودند، داده بود.

 

نظرات() 

پنجشنبه 9 تیر 1390

نهضت ادامه دارد...

نویسنده: الله کرم مشتاقی   

تظاهرات مخالفان دولت بحرین در اعتراض به سخنان شاه این كشور

حمد بن عیسی آل‌خلیفه با تاكید بر اینكه كمیته حقیقت‌یاب كاملا مستقل خواهد بود و از كارشناسان بین‌المللی تشكیل خواهد شد، افزود: این كمیته یافته‌ها و نتایج تحقیقات خود را در روز 30 اكتبر (8 آبان 1390) ارائه خواهد كرد. مخالفان دولت بحرین از 14 فوریه (25 بهمن 1389) تاكنون با حضور در خیابان‌ها و برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز خواستار پایان حكومت پادشاهی خاندان آل‌خلیفه هستند.

 

به گزارش «شیعه نیوز» به نقل از ابرنا ، این در حالی است كه پادشاه بحرین در سخنرانی چهارشنبه شب خود متعهد شد درباره نقض حقوق بشر در جریان اعتراضات این كشور تحقیق كند.

شاه بحرین تصریح كرد دولت در عملكرد كمیته حقیقتیاب كه برای تحقیق در حوادث تاسف‌بار اخیر فعالیت می كند دخالت نخواهد كرد.

حمد بن عیسی آل‌خلیفه با تاكید بر اینكه كمیته حقیقت‌یاب كاملا مستقل خواهد بود و از كارشناسان بین‌المللی تشكیل خواهد شد، افزود: این كمیته یافته‌ها و نتایج تحقیقات خود را در روز 30 اكتبر (8 آبان 1390) ارائه خواهد كرد.

مخالفان دولت بحرین از 14 فوریه (25 بهمن 1389) تاكنون با حضور در خیابان‌ها و برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز خواستار پایان حكومت پادشاهی خاندان آل‌خلیفه هستند.

عربستان سعودی و امارات متحده عربی نیز 14 مارس (24 اسفند 1389) در پاسخ به درخواست رژیم منامه برای كمك به سركوب تظاهرات سراسری مردم بحرین، به این كشور نیرو اعزام كردند.

نظرات() 

جمعیت ملی اسلامی الوفاق بحرین:

وضعیت شمار زیاد كودكان بازداشت شده بحرینی نگران كننده است

وبلاگ انقلاب اسلامی بحرین به نقل از خبرگزاری فارس، جمعیت وفاق ملی اسلامی بحرین درباره افزایش بازداشت كودكان و برخورد با آنها در زندان مانند افراد بزرگسال به شدت ابراز نگرانی كرد.

به گزارش فارس به نقل از سایت شبكه خبری "التوافق "، جمعیت وفاق ملی اسلامی بحرین در بیانیه‌ای اعلام كرد: در برهه اخیر شمار بسیاری از كودكان زیر 18 سال بازداشت شده‌اند، و آنها را به زور مجبور كرده اند به جرم هایی كه مرتكب نشده‌اند اعتراف كنند.

در این بیانیه آمده است: بر اساس قوانین و معاهدات بین‌المللی كه بحرین نیز آن را تصویب كرده است و در قانون اساسی داخل كشور نیز آمده است باید با كودكان زیر 18 سال به طور خاص تعامل شود اما در طول مدت گذشته طرف‌های رسمی این قانون و منشورهای بین‌المللی را نقض كردند.

الوفاق تاكید كرد: بازداشتی‌ها در بحرین از حقوق طبیعی خود همچون تماس با خانواده هایشان و بازجویی از آنها در حضور وكلای مدافعشان و مشخص شدن مكان بازداشتشان و مطلع كردن خانواده و وكلا و همچنین دیگر حقوق انسانی طبیعی و مشروع محروم هستند.

جمعیت الوفاق افزود: شماری از بازداشتی ها كه پس از رفع حالت فوق العاده در بحرین آزاد شدند با آنها تماس گرفته شد و از آنها خواسته شده است كه برای محاكمه در دادگاه نظامی حاضر شوند و این نشان می دهد كه شمار محاكمه‌ها در دادگاه های نظامی در حال افزایش است و با این حساب معلوم می شود كه وعده‌های حكومت برای محاكمه بازداشتی ها در دادگاه های عمومی اجرا نشده است.

در این بیانیه آمده است: در حالی كه محاكمه ها در دادگاه های نظامی ادامه دارد رژیم حاكم دعوت به گفت و گو می كند، بدون آنكه اقدامی در جهت بهبود اوضاع و توقف محاكمه نظامی شهروندان و آزادی بازداشت شدگان سیاسی و اندیشه انجام دهد.

 

نظرات() 

سه شنبه 7 تیر 1390

مقتدی صدر خواستار شد؛

نویسنده: الله کرم مشتاقی   

آزادی فوری و بدون قید و شرط رهبران قیام بحرین

رهبر جریان صدر عراق از رژیم آل خلیفه خواست رهبران قیام بحرین را فورا و بدون هیچ قید و شرطی آزاد سازد.

به گزارش خبرگزاری رسا، حجت الاسلام سید «مقتدی صدر» رهبر جریان صدر عراق در پیامی از مقامات رژیم آل خلیفه خواست احکام صادره علیه برخی از رهبران انقلاب بحرین را لغو سازند.

در این پیام آمده است: از دولت بحرین می خواهم احکام صادره علیه برخی از رهبران قیام بحرین را لغو کند و آنان را فوری و بدون هیچ قید و شرط از زندان آزاد سازد.

وی این احکام را ظالمانه خواند و افزود: احکام ظالمانه علیه معارضان رژیم، چهره بحرین را در میان جهانیان مخدوش ساخته است و مغایر آزادی و دموکراسی به شمار می آیند.

گفتنی است دادگاه سلامت ملی، احکام 21 تن از رهبران و شخصیت های فعال انقلاب بحرین در دادگاهی که معترضان آن را فرمایشی عنوان می کنند را صادر و طی آن، 8 تن را به حبس ابد و سایر افراد را به 2 الی 15 سال حبس محکوم کرد.

این احکام موجی از اعتراضات را در بحرین بوجود آورد و بسیاری از شخصیت های محلی و خارجی این احکام را ظالمانه عنوان کردند.

نظرات() 

محاکمه جمعی ۲۸ پزشک در بحرین

در ادامه سرکوب اعتراض‌های صلح‌آمیز ضد دولتی در بحرین، محاکمه جمعی ۲۸ تن از پزشکان و پرستاران این کشور کوچک حاشیه جنوبی خلیج فارس در جریان است.

این پزشکان و پرستاران متهم به حضور در اعتراض‌های ضد دولتی و همچنین انتشار اطلاعات غلط در گفت‌وگو با رسانه‌های خارجی هستند.

به گزارش پرس تی وی،یک دادگاه ویژه امنیتی در بحرین، در تاریخ ۲۲ ژوئن (یکم تیر) هشت تن از فعالان و رهبران مخالف ارشد را به اتهام "توطئه برای سرنگونی حکومت" در اعتراض‌های اوایل سال ۲۰۱۱، به حبس ابد محکوم کرد.

شیخ عیسی قاسم یکی از روحانیون برجسته بحرینی، از صدور احکام حبس ابد برای مخالفان انتقاد کرد.

این روحانی برجسته بحرینی روز جمعه (۳ تیر) در سخنانی گفت: "ما از صدور این احکام احساس درد و رنج و افسردگی کردیم."

با وجود لغو قانون حالت فوق العاده، رژیم بحرین به محاکمه غیرنظامیان در دادگاه‌های به اصطلاح ویژه به عنوان بخشی از سرکوب اعتراض‌های صلح‌آمیز مردمی، ادامه می‌دهد.

عربستان سعودی و امارات متحده عربی نیز در ماه مارس برای کمک به سرکوب اعتراض‌های مردم، نیروی نظامی به بحرین اعزام کردند.

در سرکوب اعتراض‌های مردمی بحرین از اواسط ماه فوریه که از حمایت عربستان سعودی برخوردار است، تاکنون ده‌ها نفر کشته و صدها تن مفقود، بازداشت و شکنجه شده‌اند.

عفو بین‌الملل و دیده بان حقوق بشر از رژیم بحرین برای سرکوب غیرنظامیان انتقاد کرده‌اند.

نظرات() 

یکشنبه 5 تیر 1390

ریشه های بحران بحرین

نویسنده: الله کرم مشتاقی   

بحرین،آتش زیر خاکستر

 

 تنش‌ها به شكل خطرناكی در خلال دست‌كم 6 ماه گذشته در این كشور بالا گرفته و از چندین سال قبل انباشته شده بود. در سال‌های گذشته خاندان حاكم سنی‌مذهب آل خلیفه مخالفین را سركوب كرده و طرحی تحریك‌آمیز برای تغییر توازن جمعیتی كشور از وضعیت فعلی كه شامل اكثریت 70درصدی شیعیان است به اجرا درآورده است و در عین حال، مطالبات معقول گروه‌های مخالف را برای اعطای قدرت بیشتر به پارلمان انتخابی نادیده گرفته است.

اكنون درحالی‌كه منطقه دستخوش ناآرامی است و دولت علیه معترضان مسالمت‌جو از قدرت بی‌رحمانه استفاده می‌كند، حداقل مطالبات، بركناری حكومت سلطنتی است. مطالبه اصلی مخالفین بحرینی دیرینه و روشن است؛ تفویض قدری اختیار از دربار به پارلمان انتخابی. این مطالبه به قلب نارضایتی‌های سیاسی در برخی كشورهای خاورمیانه می‌رسد كه تا چند ماه قبل توسط یك مقام اجرایی - چه پادشاه چه رئیس‌جمهور - اداره می‌شدند، بدون آنكه این مقام از طریق صندوق رأی پاسخگو باشد. پارلمان انتخابی این كشورها هم قدرت واقعی چندانی ندارند. در سال 1999 كه حمد بن‌عیسی آل خلیفه به پادشاهی بحرین رسید، از منشور اقدام ملی حمایت كرد كه به‌نظر می‌رسید وعده اصلاحات سیاسی چشمگیر را می‌داد و مورد اقبال گسترده عمومی قرار گرفت.

جمعیت الوفاق بحرین كه انجمنی سیاسی و برخوردار از حمایت گسترده شیعیان است هم از این اصلاحات حمایت كرد. وی همچنین این انتظار را ایجاد كرد كه پس از چندین دهه تنش، دوره جدید همكاری شیعه و سنی شروع ‌شود اما حتی این منشور كه مبنای قانون اساسی سال 2002 بحرین قرار گرفت، به مجلس سفلای انتخابی اختیارات كمتری نسبت به مجلس علیای انتصابی می‌داد كه حتی كمتر از اختیارات این مجلس در دهه 1970 بود. مجلس دهه 1970 در سال 1975 منحل شده بود. با این حال، حمد روابط خوب با الوفاق و جامعه شیعیان را پیگیری كرد، آزادی بیشتری به مطبوعات و جامعه مدنی داد و زندانیان سیاسی را آزاد كرد.

 

وی الوفاق را ترغیب كرد تا در انتخابات پارلمانی سال 2006 شركت كند. در این انتخابات كه شفافیت چندانی نداشت و گزارش‌های زیادی از تخلف در آن منتشر شد، الوفاق 17 كرسی از 40 كرسی را به دست آورد. اما آنگاه كه جنبش میانه‌روی الوفاق تصمیم گرفت به‌صورت عملی در عرصه رسمی سیاست شركت كند، تحولاتی در كشور آن را تضعیف می‌كرد. گزارشی كه گفته می‌شد از جانب دولت بحرین تهیه شده در سپتامبر 2006 به مطبوعات درز كرد كه طرحی را برای تضعیف منافع شیعیان در این كشور و برهم زدن توازن جمعیتی این امیرنشین كوچك (كه كمتر از یك میلیون نفر است و نیمی از آن متشكل از كارگران خارجی است) به نفع سنی‌ها تشریح می‌كرد.

 

از آن زمان، فعالان مخالف می‌گویند: ابتكاری با هدایت دربار برای اعطای تابعیت بحرینی به مسلمانان سنی غیربحرینی شروع شده است كه بسیاری از آنان عراقی یا سوری هستند. تابعیت در این موارد ظاهراً شامل بسته‌ای از مشوق‌هاست؛ از جمله مسكن و اشتغال دولتی كه اغلب در دستگاه‌های امنیتی است. درحالی‌كه مقامات دولتی بحرین قاطعانه وجود چنین برنامه‌ای را تكذیب می‌كنند، رشد جمعیتی كه گزارش می‌كنند، بدون چنین اقداماتی بعید به‌نظر می‌رسد. با وجود اینكه اعتراض‌های الوفاق به برنامه تبعه‌سازی در دولت بحرین گوش شنوایی نیافت، این گروه در پارلمان باقی ماند و خواستار بازنگری در قانون اساسی و اتخاذ اقداماتی به‌منظور رسیدگی به فساد شد كه البته نتیجه چندانی نداشت. در این حال از سال 2005 یك جنبش سیاسی شیعی به نام حق، تأسیس شد و تدریجاً حمایت عمومی را از الوفاق به جانب خود كشید. این جنبش، الوفاق را متهم كرد با مشاركت در سیاست‌ورزی بی‌معنا و متقلبانه، به ارزش‌های خود پشت پا زده است.

تازه‌ترین تحریك دولت بازداشت 25نفر از چهره‌های برجسته حقوق و مركز حقوق بشر بحرین در مرداد ماه سال گذشته بود كه شامل عبدالجلیل سینگاسی، فعال معروف بود. این گروه براساس قانون ضدتروریسم و به بهانه مقابله با تروریسم بازداشت شده‌ و زندانیان تا چندین ماه از دسترسی به وكیل محروم بودند. دولت تمام درخواست‌های الوفاق و گروه‌های بین‌المللی حقوق بشر را برای آزادی آنان رد كرده است و درحالی‌كه این افراد در انتظار محاكمه به سر می‌برند، نبود شفافیت در ارتباط با این پرونده، كار ارزیابی اتهامات مبهم تروریستی را كه به آنان وارد شده است، دشوار می‌كند.

در این شرایط و با توجه به زمامداری پادشاهی كه اهمیت اندكی به روابط اتباع شیعه خود می‌دهد و وجود نخست‌وزیری نامحبوب به نام خلیفه سلمان الخلیفه كه از زمان كسب استقلال این كشور در سال 1971 در قدرت بوده است، اعتراض‌های جاری تنها برای كسانی تعجب‌آور است كه به امور سیاسی در بحرین توجه نكرده‌اند. با توجه به استفاده از نیروی مرگبار علیه تظاهرات مسالمت‌آمیز در منامه، الوفاق عضویت خود را در اواسط اسفندماه پارسال به حالت تعلیق درآورد. آیا خاندان خلیفه هنوز فرصت دارد كه امتیاز چشمگیر اما ناقص بدهد - موافقت با بازنگری در قانون اساسی و دادن اختیار بیشتر به پارلمان انتخابی - و به اعتراض‌های جاری پایان دهد؟ شاید، اما نه چندان زیاد. درخواست‌های معترضان به بركناری حمد و نخست‌وزیر رسیده است.

اگر تظاهرات بیشتر شود و سركوب خونین ادامه یابد معترضان به نقطه غیرقابل بازگشت می‌رسند كه دیگر آشتی ناممكن می‌شود و گزینه‌های فرارو، سركوب بی‌رحمانه یا سرنگونی پادشاهی خواهد بود. حتی اگر تظاهرات فعلا فروكش كند، در زمانی دیگر از سر گرفته خواهد شد. مشكلات سیاسی دیرینه بحرین محصول خود آن است و ناشی از هیچ قدرت خارجی نیست.

منبع. شیعه نیوز

نظرات() 

یکشنبه 5 تیر 1390

صاگلایه های صادق کوشکی؛

نویسنده: الله کرم مشتاقی   

انفعال دستگاه دیپلماسی در موضوع بحرین

همزمان با افزایش فشارها بر مردم بحرین و سرکوب خونین شیعیان صادق کوشکی کارشناس مسائل خاورمیانه با انتقاد از دستگاه سیاست خارجی کشور تاکید کرد که ایران از تمام ظرفیت‌های دیپلماتیک و رسانه‌ای خود در مواجه با بحران بحرین استفاده نکرده است.

همزمان با افزایش فشارها بر مردم بحرین و سرکوب خونین شیعیان صادق کوشکی کارشناس مسائل خاورمیانه با انتقاد از دستگاه سیاست خارجی کشور تاکید کرد که ایران از تمام ظرفیت‌های دیپلماتیک و رسانه‌ای خود در مواجه با بحران بحرین استفاده نکرده است.

 صادق کوشکی در گفت و گو با سیاست ما با اشاره به سرکوب خونین مردم در بحرین وافزایش فشار به مردم توسط رژیم آل خلیفه گفت: به نظر می‌رسد حکومت حاکم در

بحرین و حامیان خارجی آنها تصمیم جدی دارند که یکبار و برای همیشه تکلیف خود را با شیعیان حل کنند. وی با اشاره به اینکه در روزهای اخیر شدیدترین سرکوب‌ها در بحرین در جریان است، تصریح کرد: این سرکوب برای پایان دادن به اعتراض مشروع و قانونی مردم در این کشور است.

کوشکی با بیان اینکه آل خلیفه به طور ریشه‌ای با شیعیان بحرین تعارض دارد، تاکید کرد که آل خلیفه قیام مردم در بحرین را تنها به عنوان یک مسئله طایفه‌ای و محدود مطرح می‌کند.

 این کارشناس مسائل خاورمیانه در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا ایران از تمام توان غیر نظامی خود برای حل بحران بحرین استفاده کرده یا خیر، ابراز داشت: به نظر می‌رسد که جمهوری اسلامی از تمام ظرفیت‌ها و توانایی‌های خودش چه در عرصه دیپلماسی و چه در عرصه‌هایی دیگر بهره برداری چندانی نکرده است.

وی تصریح کرد: بیشترین فعالیت درباره مسئله بحرین مردمی بوده است و فعالیت محدودی توسط رسانه‌های منتسب به جمهوری اسلامی ایران انجام شده است. کوشکی با تاکید بر عدم استفاده از تمام ظرفیت‌های نظام برای برخورد با سرکوب شیعیان در بحرین گفت: این مسئله به خاطر این است که دستگاه دیپلماسی و بخش زیادی از بدنه بوروکراتیک نظام به انفعال عادت کرده است.

این کارشناس مسائل بین الملل با انتقاد از عملکرد وزارت خارجه درباره تحولات منطقه‌ای اظهار داشت: برای وزارت خارجه ایران کنش گر بودن و برداشتن گام اول در راستای تعیین زمین و قاعده بازی دشوار و سخت است. وی با رد برخی اظهارات درباره ضرورت واکنش نظامی، عدم ورود ایران به تقابل نظامی را صحیح دانست و بر این نکته تاکید کرد که راه حل بحرین مسئله نظامی نیست.

کوشکی افزود: ورود ایران به تقابل نظامی بدترین واکنش ممکن محسوب می‌شود و پرهیز از برخورد نظامی به نفع مردم مسلمان بحرین و جهان اسلام است. وی تاکید کرد بهترین کمک برای مردم بحرین استفاده از تمامی ظرفیت‌های دینی، مردمی و رسانه‌ای می باشد.

 

منبع: سیاست ما

نظرات() 

یکشنبه 5 تیر 1390

آتشفشان قیام بحرین

نویسنده: الله کرم مشتاقی   

از میان کاریکاتورهائی که خبرگزاری فارس پیرامون تحولات و قیامهای اسلامی منطقه منتشر میکند کاریکاتور زیر از محمد علی خلجی ،کاریکاتوریست  مطرح کشورمان یکی از گویا ترین و عمیقترین آثار منتشر شده است.

نظرات() 

رهبر سنی گروه "وعد " بحرین به 5 سال حبس محكوم شد

: "ابراهیم شریف " رهبر سنی گروه وعد بحرین به دلیل درخواست برای استقرار سلطنت مشروطه در بحرین به 5 سال زندان محكوم شد.

 

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، دادگاه نظامی بحرین هشت فعال برجسته و از رهبران گروه‌های مخالف را به حبس ابد محكوم كرد.

یكی دیگر از رهبران گروه‌ها سیاسی كه به حبس محكوم شد، "ابراهیم شریف " است كه وی فردی سنی بوده و رهبر گروه وعد است و به 5 سال زندان محكوم شد.

تنها اتهامی كه علیه وی مطرح شده، آن است كه وی خواستار سلطنت مشروطه در بحرین شده است.

در میان كسانی كه به حبس ابد محكوم شدند، "حسن مشیمع " رهبر گروه "حق " و "عبدالجلیل سینگاسه " از همین حزب است.

"عبدالوهاب حسین " رئیس گروه وفا یكی دیگر از رهبران گروه‌های سیاسی بحرین است كه به حبس ابد محكوم شده است وی نیز تنها خواستار استقرار نظامی مبتنی بر آرای مردم در بحرین شده بود.

"عبدالهادی الخواجه " فعال حقوقی بحرین كه تابعیت دانماركی نیز دارد، به حبس ابد محكوم شده است، این در حالی است كه به دیپلمات‌های سفارت دانمارك در منامه اجازه حضور در دادگاه خواجه داده نشد.

ایالات متحده آمریكا كه ناوگان پنجم نیروی دریایی این كشور در بحرین مستقر است، تنها به ابراز نگرانی از احكام دادگاه نظامی اكتفا كرد و گفت كه ما درباره شدت احكامی كه صادر شده است نگران هستیم.

نظرات() 

 حزب الله لبنان همبستگی كامل خود را با مردم بحرین اعلام كرد

حزب الله لبنان روز جمعه با صدور بیانیه ای اعلام كرد: حزب الله احكام سیاسی و ظالمانه مقامات بحرینی علیه منتقدان نظام این كشور و نیز سكوت بین المللی نسبت به آن را محكوم كرده و همبستگی كامل خود را با مردم مظلوم بحرین اعلام می دارد. 

   به گزارش ایرنا از بیروت، به دنبال صدور حكم حبس ابد تنی چند از سران مخالف رژیم بحرین توسط دادگاه فوق العاده این كشور،حزب الله لبنان امروز در بیانیه ای اعلام كرد: مقامات بحرین از سویی اقدامات قلع و قمع خود را علیه اعتراضات مسالمت آمیز مردم خود ادامه داده و از سوی دیگر دست به اقداماتی می زنند كه حقوق شهروندان بحرینی و آزادی آنها را مورد هدف قرار داده است.

حزب الله در این بیانیه آورده است: دادگاه فوق العاده بحرین یا دادگاه سلامت ملی این كشور حكم حبس ابد را در حق چند تن از سران مخالف نظام این كشور و حكم دیگری را در حق دیگر مخالفان صادر كرده كه این امر صرفا حقوق و آزادی شهروندان بحرینی را هدف قرار داده است.

حزب الله در همین حال تأكید كرد: قلع و قمع مقامات بحرین بیانگر مخالفت آنها با هرگونه تلاش اصلاح طلبانه در داخل نظام و همچنین تأكید كننده واقعیت ادعاهای دروغین آنها مبنی بر تلاش برای گفت و گو با نمایندگان مردم بحرین است كه به جای گفت و گو با آنها در زندان تحت شكنجه قرار دارند.

حزب الله لبنان با تأكید بر اینكه مقامات بحرین با كمك نیروهای خارجی دست به این اقدامات می زنند، ادامه داد: مجامع بین المللی كه مدعی حمایت از حقوق بشر هستند نیز به جای اینكه با قدرت و قاطعیت در برابر اقدامات قلع و قمع مقامات بحرین بایستند، سكوت مطلق اختیار كرده و با رفتارهای نفاق گرایانه و اتخاذ سیاست های دوگانه، خود را رسوا كرده اند.

از سوی دیگر حزب الله اعلام كرد كه سیدحسن نصرالله دبیركل حزب الله امشب ساعت 22 به وقت تهران درخصوص آخرین تحولات مهم لبنان و منطقه سخن خواهد گفت.

 

نظرات() 

 جنایت ادامه دارد

به گزارش خبرگزاری اهل بیت (ع) ـ ابنا ـ یک شهروند 44 ساله بحرینی به نام «سید عدنان أحمد حسن الموسوی» که در تظاهرات روز گذشته مردم بحرین بر اثر تنفس گاز اشك‌آور مسموم شده بود امروز به شهادت رسید.

تظاهرات دیروز در اعتراض به حكم دادگاه‌های نظامی این كشور مبنی بر حبس ابد سران گروه‌های سیاسی برگزار شد.

ائتلاف جوانان انقلاب 14 فوریه، مردم را به شرکت در مراسم تشییع شهید عدنان که فردا در منطقه "المرخ" برگزار می‏شود دعوت کرد.

شایان ذکر است که با شهادت شهید عدنان الموسوی تعداد شهدای انقلاب کرامت در بحرین به 38 نفر رسید.

نظرات() 

پنجشنبه 2 تیر 1390

عکسی از قیام ملت بحرین

نویسنده: الله کرم مشتاقی   

نظرات() 

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات