انقلاب اسلامی بحرین

سه شنبه 25 مرداد 1390

بحرین سرزمین اکثریت در تبعیض

نویسنده: الله کرم مشتاقی   

بحرین سرزمین اکثریت در بعیض

 

با وجود این كه بیش از 75 درصد مردم بحرین را شیعیان تشكیل می‌دهند اما بسیاری از آنان در تبعیض زندگی كرده و از دسترسی به اغلب امكانات طبیعی این سرزمین محروم هستند.

بحرین جزیره‌ای در جنوب خلیج فارس است كه در سال 1350 از ایران جدا گردید. این كشور از سال 1162 ش با حمایت انگلیسی‌ها به دست خاندان آل خلیفه افتاد. این خاندان كه دارای عقبه عشیره‌ای در شبه جزیره عربستان بود به تدریج اندیشه‌های جدایی طلبی پیدا كرد و با شیطنت‌ انگلستان و دخالت سازمان ملل طی یك نظر سنجی ساختگی و غیر قابل پذیرش از ایران جدا شد.

بحرین 706 كیلومتر مربع مساحت دارد كه كوچك‌تر از كوچك‌ترین استان ایران است. از هفتصد كیلومتر مربع مساحت این كشور نزدیك به 400 كیلومتر مربع آن بیابانی است. بحرین به جزیره یك میلیون نخل نیز شهرت داشته است. بحرین شامل سه شهر یا به عبارت بهتر سه جزیره اصلی منامه، محرق و ستره است و منامه یعنی بزرگترین این جزایر پایتخت آن به شمار می‌آید. در بحرین روستاهایی هم هست كه در فاصله‌های نزدیك به یكدیگر قرار دارند.

پادشاه بحرین شیخ حمد بن عیسی آل خلیفه است كه از سال 1378 تاكنون حاكم این جزیره است. حكومت بحرین در سال 1381 از امیر نشین به پادشاهی تغییر نام داد. این كشور یكی از اعضای اتحادیه عرب و شورای همكاری خلیج فارس است. عربستان همواره نگاهی اقماری به بحرین داشته و در صدد تاثیر‌گذاری بر مناسبات داخلی این كشور بوده است.

روابط بحرین و آمریكا از سال 1371 و با توسعه صنعت نفت این كشور آغاز شد، و در سال 1377 این كشور مركز فرماندهی ناوهای آمریكایی در خلیج فارس شد. سال 1380 نقطه اوج روابط منامه و واشنگتن است. در این سال، رئیس‌جمهور وقت آمریكا، بحرین را به عنوان یكی از متحدان استراتژیك خود اعلام كرد.

روابط بحرین با انگلیس به قرن هفدهم میلادی و زمان قیمویت بریتانیا بر این كشور باز می‌گردد. امروزه نیز مقامات انگلیسی تعیین كننده سیاست خارجی و برخی از سیاست‌های داخلی در این كشور هستند، هم اكنون نیز در ادارات و سازمان‌های دولتی از حضور مشاوران انگلیسی استفاده می‌شود.

بحرین كشور ثروتمندی نیست و حتی بخشی از انرژی آن توسط عربستان، تامین می‌شود، این دو كشور با یك پل 25 كیلومتری كه به نام پل "فهد" معروف است و در سال 1375 افتتاح شد، به یكدیگر متصل می‌شوند.

امروزه، اقتصاد كشور بحرین وابسته به بانكداری و هواپیمایی كشتی و ناوها است. بحرین اولین كشور حوزه خلیج فارس است كه نفت در آن اكتشاف شده ولی منابع نفت و گاز آن بسیار محدود است، اقتصاد سنتی بحرین وابسته به مروارید بوده، اما در حال حاضر بیشتر در آمد ساكنان بحرین از بانكداری و گردشگری تامین می‌شود. به هر روی نفت و فراوردهای نفتی 60 درصد صادرات و درآمد دولت این كشور و همچنین 30 درصد تولید ناخالص داخلی بحرین را تشكیل می‌دهد. تنها صنعت سنگین داخلی این كشور تولید آلومینیوم است كه در مقیاس فراوان تولید و عرضه می‌شود. بحرین رتبه نخست تولید این محصول در خاورمیانه و رتبه پنجم در سطح جهانی را‌دار است.

بحرین؛ چهارمین حوزه فعال شیعیان

جمعیت بحرین 700 هزار نفر است كه حدود 150 هزار نفر آنان خارجی‌هایی هستند كه در آنجا كار می‌كنند. 50 هزار ایرانی نیز كه اكثر آنان از مهاجران جنوب ایران از فارس و بوشهر هستند در بحرین زندگی می‌كنند و به رغم سكوت طولانی آنان همچنان به فارسی صحبت می‌كنند.

حدود 80 درصد جمعیت بحرین شیعه هستند، تشیع توسط قبیله "عبد القیس" وارد بحرین شده است. بحرین پس از ایران و عراق و آذربایجان چهارمین مركز شیعی در جهان اسلام است. حوزه عملیه بحرین از حدود 400 سال گذشته بسیار فعال بوده است.

بحرین در سال 1350 و در پی توطئه‌ای انگلیسی و ضعف ناشی از وابستگی پهلوی از ایران جدا شد. در پی جدا شدن استان بحرین از ایران، آل خلیفه كه از قبایل نجد در عربستان به حساب می‌آید و بخشی از آن در این جزیره مستقر بودند، با همكاری انگلستان حكومت را در اختیار گرفتند و تا امروز به رقم جمعیت حداقلی خود بر اكثریت شیعه در این جزیره حكم رانده‌اند.

 

ادامه مطلب

نظرات() 

سه شنبه 25 مرداد 1390

سپری برای دیکتاتورها؛

نویسنده: الله کرم مشتاقی   

'سپر دفاعی جزیره ' بهانه ای برای اشغال بحرین

تهران – شورای همكاری خلیج فارس در اوج اعتراضات مردمی نسبت به رژیم بحرین اعلام كرد ، بر اساس درخواست دولت منامه نیروهای نظامی در قالب 'سپر دفاعی جزیره' به بحرین اعزام می كند . 

   طرح سپر دفاعی جزیره كه باید متشكل از كلیه نیروهای نظامی كشورهای عضو شورای همكاری باشد ، تنها با حضور نظامیان سعودی تشكیل و وارد بحرین شد و این كشور عملا به اشغال عربستان در آورد.

در این میان امارات نیز با اعزام 500 نیروی امنیتی تنها به محافظت از اماكن حساس بحرین مبادرت كرده و خود را از سركوب خونین شهروندان بحرینی كنار كشید.

كویت در همراهی این طرح اعلام كرده كه چند فروند ناو خود را برای محافظت از سواحل بحرین به آبهای این كشور اعزام می كند كه در واقع به نوعی از دخالت نظامی در بحرین خودداری كرده بود.

در این میان عمان وضعیت مشابه بحرین داشته و با اعتراضات گسترده مردمی مواجه بود و به این بهانه از اعزام هرگونه نیرو به بحرین خودداری كرد.

دوحه كه از ابتدا موضعی ملایمتر از دیگر كشورها به اعتراضات مردمی بحرین داشت، تنها به پشتیبانی از رژیم منامه در بیانیه ای اكتفا نمود.

در واقع ریاض با بهانه قرار دادن بیانیه شورای همكاری خلیج فارس و اعزام هزار نیروی نظامی و تعداد زیادی تانك و زره پوش اقدام به اشغال بحرین و شركت در سركوب خونین معترضین بحرینی كرد.

در پی تحولات بحرین دولت منامه در اولین اقدام خبرنگاران خارجی را از این كشور اخراج كرد تا ابعاد جنایات و سركوب معترضین پنهان باقی بماند.

شبكه 'الجزیره' یكی از شبكه های خبری بود كه از ابتدا اعتراضات مردمی در بحرین ، آن را پوشش داده و تصاویر دهشتناكی از سركوبهای خونین بحرین به جهان مخابره كرد.

این شبكه در آخرین گزارش خود كه دو هفته پیش به مدت 50 دقیقه به تصویر كشید ، اعتراضات بحرین از ابتدا و علل آن و همچنین سركوبهای خونین این كشور را پخش كرد.

به دنبال پخش این فیلم مستند از وقایع خونبار بحرین، دولت منامه بلافاصله واكنش نشان داده و از قطع ارتباط دیپلماتیك با دوحه سخن به میان آورد .

از زمان نمایش فیلم مستند جنایات رژیم منامه از شبكه الجزیره ، جنگ لفظی و مطبوعاتی بین قطر و بحرین شروع شده است .

رژیم منامه در اولین واكنش به پخش فیلم مستند اعتراضات مردمی بحرین ، این اقدام دوحه را واكنش به رای دادگاه بین المللی درباره جزایر مورد مناقشه دو كشور عنوان كرده است.

بحرین و قطر از سالها پیش تاكنون بر سر جزایر 'الحوار' اختلاف مرزی داشتند .

دادگاه بین المللی چندی پیش با واگذاری این جزایر به بحرین و رد ادعای قطر ، به این مناقشه ظاهرا خاتمه داده است.

اكنون رژیم منامه پخش تصاویر اعتراضات مردمی در این كشور در شبكه الجریره را واكنش دوحه به رای دادگاه بین المللی عنوان می كند .

ادامه مطلب

نظرات() 

 تمام توان خود را برای سرنگونی آل‌خلیفه به‌كار می‌گیریم

وبلاگ انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری فارس: سخنگوی رسمی ائتلاف انقلابیون 14 فوریه بحرین تاكید كرد كه با تمام توان و عزم و اراده خود برای سرنگونی رژیم آل خلیفه تلاش می كنیم.

به گزارش فارس، "عبد الرؤف الشایب " در مصاحبه با شبكه تلویزیونی العالم گفت : خاندان آل خلیفه اكنون به خانواده جلادان و قاتلان تبدیل شده است و حتی فرزندان خود را به داخل زندانها می فرستد تا بازداشت شدگان را شكنجه كنند. ناصر بن حمد به داخل زندان رفته و اكثر زندانیان را شكنجه كرده است. بدین ترتیب این خانواده ، خانواده قاتلان و جنایتكاران است و باید محاكمه شوند. به همین علت هیچ وقت امكان ندارد با آنها وارد گفتگو شویم باید این خانواده و موسسه های آن تحریم شود تا به طور كامل سرنگون شود.

وی افزود مردم بحرین تاكنون بیش از سی شهید داده اند و هزاران نفر نیز زخمی و بیش از هزار نفر بازداشت شده اند.به مساجد و اماكن دینی حمله شده است. بعد از این جنایات چگونه می توانیم به گفتگو با این رژیم متوسل شویم یا پارلمان و حكومت آن را بپذیریم. با تمام توان و عزم و اراده خود برای سرنگونی رژیم آل خلیفه تلاش می كنیم.

الشایب تصریح كرد: اعتراضات ما مسالمت آمیز است اما اگر دولت به خشونت ادامه دهد باید با آن مقابله به مثل كنیم. اگر دولت از سلاح و ابزارهای دیگر برای كشتن مردم بحرین استفاده كند مردم بحرین نیز حق دارند با ابزارهای مختلف از خود دفاع كنند زیرا در حال دفاع از خود هستند نه در حال حمله.

سخنگوی رسمی ائتلاف انقلابیون 14 فوریه بحرین گفت اكنون آنها شبه نظامیان مدنی داخلی تشكیل می دهند و این خطرناك است زیرا آنها قصد دارند كشور را به جنگ داخلی بكشانند در این وضعیت دوست و دشمن مشخص نمی شود زیرا قصد دارند مردم غیرنظامی را مسلح كنند و از آنها در جنگ داخلی ، ترورها و از بین بردن شخصیتهای دینی و سیاسی و رهبران مردمی استفاده كنند. قصد دارند از آنها استفاده كنند تا بگویند دولت از سلاح و نیروهای نظامی استفاده نكرده است بلكه اختلاف داخلی میان شهروندان وجود دارد.

وی افزود رژیم بحرین از شیوه های مختلف برای دور زدن خواسته اصلی مردم یعنی حق تعیین سرنوشت و سرنگونی رژیم آل خلیفه و كنار رفتن از قدرت استفاده كرده است اما همه شیوه ها با شكست مواجه خواهد شد.

 

نظرات() 

سه شنبه 25 مرداد 1390

در نامه ای به سازمان ملل؛

نویسنده: الله کرم مشتاقی   

صالحی خواستار توقف کشتار مردم بحرین شد

اکونیوز:وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با ارسال نامه ای به دبیرکل سازمان ملل متحد و رییس شورای امنیت این سازمان بین المللی، خواستار انجام اقدامات جدی و سریع شورای امنیت برای توقف کشتار مردم بحرین شد.

 

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران(econews.ir)، "علی اکبر صالحی" روز جمعه در نامه ارسالی به 'بان کی مون' به سرکوب مردم بحرین به شیوه های غیرقابل تصور از طریق حمله به خانه ها، ربودن انسان ها، تخریب مساجد، اخراج کارمندان و کارگران و در نهایت مختل کردن زندگی روزمره مردم این کشور اشاره کرده است.

وزیر امور خارجه ایران در این نامه با ابراز تاسف از اینکه احساس می شود شورای امنیت نسبت به این مساله توجه نکرده و اقدامات لازم را به عمل نیاورده است ‌، تاکید کرد این درحالیست که در موارد مشابه در تحولات سایر کشورهای منطقه، عملکرد متفاوت از این شورا مشاهده شده است.

صالحی می افزاید: قیام مردم بحرین همانند قیام های مردمی در دیگر کشورها از جمله تونس و مصر، قیام اکثریت مردم برای حصول به مطالبات مشروع خود بوده است.

وی با ابراز این عقیده که مساله بحرین، راه حل نظامی ندارد و توسل به رویکرد نظامی و استفاده از نیروهای نظامی خارجی برای سرکوب مردم راه حل نیست، تصریح کرد: این روش، صرفا موجب پیچیده تر شدن مشکل و جریحه دار شدن و غلیان احساسات مردمی و غیرقابل کنترل شدن اوضاع خواهد شد.

وزیرامور خارجه ایران با اشاره به روابط دیرینه تاریخی و فرهنگی دو ملت ایران و بحرین و همسایگی دو کشور می افزاید: جمهوری اسلامی ایران نمی تواند نسبت به این تحولات و عواقب ناشی از آن بی تفاوت بماند، چراکه ادامه روند جاری و عدم حل بحران بحرین به گونه ای مردم پسندانه، عادلانه، منصفانه، منطقی و مبتنی بر تامین مطالبات مردمی می تواند اوضاع را از کنترل خارج و از این طریق، منطقه خلیج فارس را بی ثبات کند که آثار و عواقب آن درکل جهان پدیدار خواهد شد.

صالحی، توجه جدی شورای امنیت سازمان ملل متحد به موضوح بحران بحرین و انجام اقدامات لازم و عاجل در این رابطه را از انتظارات وزارت امور خارجه ایران دانست و خواستار انتشار این نامه به عنوان سند مجمع عمومی و شورای امنیت سازمان ملل شد.

 

 

نظرات() 

دوشنبه 24 مرداد 1390

جمعیت الوفاق بحرین اعلام کرد:

نویسنده: الله کرم مشتاقی   

راه اندازی سایت اینترنتی برای جمع آوری اسناد

انقلابیون بحرین برای جمع آوری اطلاعات ، اسناد و شواهد نقض حقوق بشر در بحرین یک سایت اینترنتی راه اندازی نمودند.

وبلاگ انقلاب اسلامی بحرین به نقل از سایت اینترنتی حزب الوفاق بحرین ؛ بزرگترین حزب سیاسی بحرین در تازه ترین اقدام خود یکی از اعضاء بلند مرتبه خود را مامور راه اندازی سایتی نمود که شهروندان بحرینی بتوانند اسناد خود را مبنی بر نقض حقوق بشر در بحرین به آن ارائه دهند.هادی الموسوی اعلام کرد:این سایت برای احقاق حقوق همه شهروندان راه اندازی شده و نیازی به حضور مستقیم آنها نیست .شهروندان میتوانند فیلمها ، تصاویر و صداهائی را که توسط دوربین ها یا موبایلهای خود ضبط کرده اند به سایت بفرستند.

آدرس این سایت www.bahraindoc.com  نام دارد.

 

نظرات() 

دوشنبه 24 مرداد 1390

آل خلیفه دست به دامان قبایل شد

نویسنده: الله کرم مشتاقی   

توزیع 180 هزار سلاح بین قبایل وهابی طرفدار رژیم منامه

 

سخنگوی جوانان انقلابی 14 فوریه از توزیع 180 هزار انواع سلاح در میان گروه های شبه مسلح از طایفه ای خاص از سوی رژیم حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین برای مقابله طایفه ای با انقلاب مردمی این کشور خبر داد.

"عبدالرئوف الشایب" روز یکشنبه در گفت و گو با شبکه خبری العالم اظهار داشت: حکومت کنونی بحرین به باندی برای جمع آوری سلاح تبدیل شده است و این در حالی است که مردم خواهان تغییر ساختار حکومت غیر مردمی و تبدیل آن به نظام دموکراتیک و حکومت مردمی هستند.

الشایب در ادامه گفت: خانواده آل خلیفه شخصا اقدام به شکنجه بازداشت شدگان می کنند و گواهی برخی از زندانیان ، بزرگ ترین دلیل این مدعاست به طوری که ناصر بن حمد فرزند پادشاه شخصا زندانیان سیاسی را شکنجه می کند بنابراین ما تحویل آل خلیفه به سازمان های قضایی بین المللی را خواستاریم.

سخنگوی جوانان انقلابی 14 فوریه تاکید کرد که انقلابیون بحرین به چیزی کمتر از سرنگونی رژیم و تغییر حاکمیت کشور راضی نخواهند شد.

الشایب اظهار داشت:خواسته افکار عمومی بحرین و انقلابیون ، سرنگونی رژیم آل خلیفه و کناره گیری پادشاه و تشکیل حکومتی قانونی و منتخب مردم بر اساس احترام به حقوق شهروندی است نه بر اساس طایفی گری یا هرگونه رویکرد دیگر که رژیم آل خلیفه برای آن تبلیغ می کند.

سخنگوی جوانان انقلابی 14 فوریه گفت: رژیم آل خلیفه سعی در تثبیت موجودیت خود از طریق تحریف تاریخ و تعیین روز 16 دسامبر به عنوان روز ملی استقلال دارد در حالی که این روز ، سالروز رسیدن حمد بن عیسی آل خلیفه به پادشاهی است.

وی افزود: مخالفان رژیم حاکم ، ماه آگوست و سالروز خروج اشغالگران انگلیسی از کشور را به عنوان روز استقلال جشن می گیرند.

الشایب پیش بینی کرد که رژیم آل خلیفه انتخابات تکمیلی پارلمانی (میان دوره ای) را آن طور که خود می خواهد برگزار کند و به این ترتیب شاهد هیچ تغییری نخواهیم بود زیرا مخالفان رژیم انتخابات را تحریم کرده اند.

سخنگوی جوانان انقلابی 14 فوریه خاطرنشان کرد که رژیم آل خلیفه خواهان حفظ وضعیت کنونی و دور زدن انقلاب مردمی بحرین است. 

 

 

نظرات() 

دوشنبه 24 مرداد 1390

دانشگاه های بحرین در زنجیر

نویسنده: الله کرم مشتاقی   

19 نفر از اساتید دانشگاه بحرین از دانشگاه  اخراج شدند

19 تن از اساتید باتجربه دانشگاه بحرین با تصمیم مسئولان این دانشگاه، از ادامه کار منع شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه العالم، روزنامه الوسط بحرین در خبری اعلام کرد، 19 تن از اساتید باتجربه دانشگاه بحرین نامه ای از سوی مسئولان دانشگاه مبنی بر عدم نیاز به ادامه خدمت آنها دریافت کرده اند.

در این نامه ها، بهانه دانشگاه برای اخراج این اساتید باتجربه، تخلفات اداری و ضربه زدن به امنیت کشور عنوان شده است.

دانشگاه بحرین به این اساتید یک هفته فرصت داده است درخواست استیناف دهند.

شماری از این اساتید در گفت و گو با روزنامه الوسط تاکید کردند، که افراد اخراج شده از اساتید و مسئولان باتجربه سابق و فعلی دانشگاه بوده اند که بین 16 تا 35 سال سابقه تدریس و فعالیت دانشگاهی دارند و همه آنها از فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر خارجی هستند.

 

نظرات() 

دوشنبه 24 مرداد 1390

تاوان عدالت و آزادی خواهی

نویسنده: الله کرم مشتاقی   

2500 بحرینی تاکنون از شغل خود اخراج شده اند

 

بر اساس جدیدترین آمار، شمار شهروندان بحرینی که پس از حوادث این کشور از کار اخراج شده اند از مرز 2500 نفر فراتر رفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه العالم، روزنامه الوسط بحرین در گزارشی اعلام کرد، بر اساس آخرین آمار اتحادیه کل اصناف بحرین، درباره شمار افراد اخراج شده از بخش های عمومی و خصوصی پس از حوادث 14 فوریه، شمار این افراد به 2593 نفر رسید.

این افراد از 199 شرکت دولتی و خصوصی اخراج شده اند.

در این گزارش تاکید شده است 1904 نفر از این افراد (73 درصد) از شرکتهای خصوصی و 689 نفر (27 درصد) از شرکت های دولتی اخراج شده اند.

بر اساس این گزارش، بیشتر این اخراجها توسط 5 شرکت بزرگ بحرین صورت گرفته، بصورتیکه 1145 نفر (44 درصد) از این افراد از این 5 شرکت اخراج شده اند.  

در بخشهای دولتی نیز، وزارت بهداشت بیشترین اخراجی ها را داشته است؛ بصورتیکه بر اساس بیانیه اتحادیه کل اصناف بحرین 235 بحرینی توسط این بخش اخراج شده اند.

پس ازآن وزارت آموزش و پرورش نیز 140 نفر از کارمندان خود را اخراج کرده است.

وزارت شهرداری ها و پروژه های عمرانی نیز 124 نفر را اخراج کرده است. پس از آن دانشگاه بحرین  39 نفر را از کار بیرون کرده است.

 

نظرات() 

اولین فیلم سینمائی در مورد تحولات منطقه

فیلم سینمایی«شب‌ منامه»به‌كارگردانی اسماعیل رحیم‌زاده و تهیه‌كنندگی عزت‌الله جامعی ندوشن درباره وقایع اخیر بحرین در جنوب كشور جلوی دوربین می‌رود.

اسماعیل رحیم‌زاده كارگردان  گفت: از 14 فوریه سال گذشته كه تحولات بحرین اتفاق افتاد، آن را پی‌گیری و اخبار آن را دنبال می‌كردم. داستان «شب‌ منامه» را براساس واقعیت و درارتباط با وقایع اخیر بحرین نوشتم و وقایع رخ داده شده را دراماتیزه كردم تا برای مخاطب جذاب باشد.

وی در ارتباط با داستان فیلم توضیح داد: داستان فیلم درباره جنبش دانشجویی بحرین است. دختران دانشجو در دانشگاه تجمع می‌كنند و قصد تحصن دارند كه نیروهای امنیتی به آن‌ها حمله‌ور شده و با ضرب و شتم آن‌ها را دستگیر می‌كنند. دو دختر دانشجو موفق به فرار می‌شوند و پلیس برای دستگیری آن‌ها وارد عمل می‌شود.

كارگردان «فیلادلفی» در ادامه به محل فیلم‌برداری و بازسازی صحنه‌ها اشاره كرد و گفت: داستان در بحرین و شهر منامه می‌گذرد و تمام داستان در شب اتفاق می‌افتد و صحنه‌های تعقیب و گریز در فیلم زیاد است اما به دلیل مشكلاتی كه برای حضور ما در كشور بحرین وجود دارد، فضاها را در بوشهر بازسازی خواهیم كرد.

وی اظهار داشت: قسمت شیعه‌نشین شهر منامه شباهت زیادی به شهر بوشهر دارد و احتمالاً بوشهر را برای فیلم‌برداری انتخاب خواهیم كرد. وی در ادامه افزود: داستان فیلم در بهار می‌گذرد و فصل پاییز بهترین زمان برای شروع فیلم‌برداری خواهد بود.

رحیم‌زاده گفت: هنوز برای بازیگران فیلم تصمیم قطعی نگرفتیم كه از بازیگران ایرانی استفاده كنیم و یا از بازیگران عرب‌زبان.

وی در خاتمه به حمایت بنیاد سینمایی اشاره كرد و گفت: فیلم نیاز به حمایت ارگان‌ها و نهادها از جمله بنیاد سینمایی فارابی دارد زیرا داستان فیلم درباره بیداری اسلامی است و با حمایت بنیاد سینمایی فارابی نتیجه بهتری حاصل خواهد شد.

نظرات() 

شنبه 22 مرداد 1390

نهضت ملت بحرین ادامه دارد

نویسنده: الله کرم مشتاقی   

جمعیت الوفاق،انتخابات پارلمانی بحرین را تحریم کرد

 

وبلاگ انقلاب اسلامی بحرین به نقل از العالم ، "خلیل المرزوق" از مسوولان جمعیت الوفاق روز جمعه در تجمع هزاران بحرینی در روستای "ابوقوه" بحرین اعلام کرد جمعیت الوفاق بحرین در انتخابات غیرقانونی پارلمانی این کشور شرکت نمی کند.

المرزوق همچنین از رژیم آل خلیفه خواست به مطالبات مردم بحرین از جمله تدوین قانون اساسی جدید و برگزاری انتخابات پارلمانی آزاد ، پاسخ دهد.

 

انتخابات پارلمانی بحرین قرار است بیست و چهارم سپتامبر 2011 برگزار شود. تصمیم برای برگزاری انتخابات پارلمانی در پی انجام گفت وگوی های به اصطلاح ملی در بحرین با هدف فرو نشاندن تنش ها گرفته شده است.

 

جمعیت الوفاق از این گفت وگوها نیز کناره گیری کرده است.

 

براساس این گزارش ، " ابراهیم المدهون" یکی از مخالفان رژیم حاکم بر بحرین جمعه شب در مصاحبه با شبکه خبری العالم ، گفت : تشکیل دولت و مجلسی منتخب و دستگاه قضایی مستقل ، خواسته های مردم بحرین است.

 

المدهون همچنین درباره سیاست نژادپرستانه رژیم آل خلیفه در اخراج کارکنان بحرینی به علت مشارکت در اعتراض های مردمی ضد رژیم حاکم بر بحرین ، تصریح کرد : مسوولان بحرینی می خواهند که حرکت مردم را متوقف کنند و وانمود کنند که موضوع بحرین ، طایفه ای و قومی است.

 

وی تاکید کرد : رژیم آل خلیفه به شیوه های مختلف مانند کشتار، زندان، شکنجه و اخراج کارکنان درصدد اعمال فشار بر مردم بحرین است اما این اقدامات ، اراده مردم را برای رسیدن به حقوق مشروع خود راسخ تر می کند.

 

شیخ "عیسی قاسم" رییس شورای علمای بحرین نیز روز جمعه با اشاره به اخراج پزشکان و پرستاران ، گفت : اخراج ها کارکنان ، بزرگترین رسوایی سیاسی رژیم آل خلیفه است ، به طوری که پزشکان متخصص ، با دستور طایفه ای و دشمنانه ، از کار اخراج می شوند.

مردم بحرین روز جمعه هم در نقاط مختلف این کشور تظاهرات اعتراض آمیز برگزار کردند و سرنگونی رژیم ال خلیفه را خواستار هستند.

نیروهای امنیتی رژیم آل خلیفه برای متفرق کردن تظاهرکنندگان ، به سوی آنان گاز اشک آور شلیک کردند.

در جزیره ستره بحرین نیز در پی حمله نیروهای امنیتی به تظاهرکنندگان ، درگیری هایی بین آنان روی داد.

مردم بحرین از چهاردهم فوریه 2011 ضد رژیم آل خلیفه قیام کرده اند و نیروهای این رژیم با همکاری نظامیان عربستانی مردم بحرین را سرکوب می کنند که تاکنون ده ها نفر کشته و زخمی شده اند

نظرات() 

شنبه 22 مرداد 1390

بحران جدید خارجی بحرین

نویسنده: الله کرم مشتاقی   

اختلاف بین آل خلیفه و آل ثانی بالا گرفت

وبلاگ انقلاب اسلامی بحرین به نقل از خبرگزاری العالم .
رژیم بحرین ، قطر را به تلاش برای انتقام گرفتن از منامه به علت از دست دادن مجمع الجزایر " حَوار " متهم می كند و رژیم سعودی نیز برای آشتی دادن این دو کشور نشستی را در آخر ماه مبارك رمضان برگزار خواهد كرد.

.به گزارش روز جمعه پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبری العالم به نقل از سایت " میدل ایست آنلاین"، شبكه الجزیره قطر برنامه ای را پخش كرد كه مقامات رژیم بحرین آن را مغایر با سیاست ها و دیدگاه شان درباره اعتراضات مردم این کشور تلقی كردند وهمین امر باعث آغاز جنگ رسانه ای میان بحرین و قطر شده است.

مقامات رژیم منامه، قطر را به داشتن سوء نیت در قبال بحرین و نپذیرفتن حكم دیوان دادگستری بین المللی متهم می كنند.

دیوان دادگستری بین المللی با صدور حكمی به 50 سال مناقشه بحرین و قطر بر سر مجمع الجزایر حوار پایان داد و این مجمع الجزایر را متعلق به رژیم بحرین دانست.

طرفداران رژیم بحرین چند روز قبل یك نوار صوتی قدیمی ازسخنان شیخ "حمد بن جاسم آل ثانی " وزیر امور خارجه قطر را منتشر کردند كه شیخ حمد بن جاسم در این نوار از قصد دوحه  برای میزبانی مخالفان این رژیم سخن می گوید.

وزیر خارجه قطر در این نوار صوتی، رژیم بحرین را به مشاركت در توطئه ای علیه قطر متهم می كند و می گوید كه بحرین سال 1996 برای كمك به اجرای نقشه براندازی نظام دوحه در ورود اسلحه به قطر دست داشته است.

شیخ حمد بن جاسم در این نوار صوتی می گوید: مقامات بحرینی درباره توطئه قطر علیه رژیم بحرین حرف می زنند ولی فراموش كرده اند كه خودشان دركودتا علیه امیر قطر دست داشته اند .

وزیر امور خارجه قطر می افزاید: قطر زخم خورده بحرین است ، منامه مركز توطئه علیه قطر است، مقامات بحرینی مخالف دخالت دیگران در امور داخلی خود هستند اما خود در امور داخلی قطر دخالت می كنند.

وی ادامه می دهد: قطرمی تواند با میزبانی همه مخالفان بحرینی در امور داخلی بحرین دخالت كند ولی این كار را نمی كند.

مقامات رژیم آل خلیفه اعلام می كنند كه برنامه های ضد بحرینی شبكه الجزیره در راستای همین سخنان شیخ حمد بن جاسم است.

میدل است آنلاین در پایان گزارش خود به نقل از منابعی نوشت : تلاش ها برای برگزاری نشستی میان پادشاه بحرین و امیر قطردر دهه آخر ماه مبارك رمضان درعربستان ادامه دارد ولی زمان دقیق این نشست هنوز معلوم نیست .

نظرات() 

سه شنبه 18 مرداد 1390

پیروزی مقدماتی ملت بحرین؛

نویسنده: الله کرم مشتاقی   

تاثیر فشارهای مردمی بر رژیم بحرین

یک روحانی بحرینی ، آزادی دو تن از نمایندگان عضو الوفاق از زندان رژیم آل خلیفه را نتیجه فشارهای مردمی بر این رژیم دانست و تاکید کرد رژیم تلاش دارد خیزش اعتراضی ملی را ، طائفی جلوه دهد.

"شیخ عبدالنبی النشابه" روز دوشنبه در گفت و گو با شبکه خبری العالم اظهار داشت: علت بازداشت جواد فیروز و مطر مطر دو نماینده عضو الوفاق ، پافشاری آنان بر احقاق حقوق مردم در مجلس بود این در حالی است که رژیم باید به سبب تلاش آن ها برای تحقق خواست مردم از آن ها قدردانی می کرد.

وی افزود: آزادی این دو نماینده فراکسیون جمعیت الوفاق نتیجه فشارهای مستمر مردمی در همه مناطق کشور بود. از سوی دیگر هیچ اتهامی به این دو نماینده وارد نبود به همین جهت رژیم چاره ای جز آزادی آن ها نداشت.

این روحانی بحرینی در ادامه با اشاره به سرکوبگری های گسترده، بایکوت خبری، اخراج اساتید دانشگاه و ایجاد وحشت در میان شهروندان تاکید کرد که بسیاری از مردم بیم آن دارند که حقوق آن ها قطع شود. در عین حال رژیم آل خلیفه سعی می کند به خیزش اعتراضی ملی در بحرین برچسبی طائفی بچسابند.

 شیخ النشابه خاطر نشان کرد: شیخ عیسی قاسم اخیرا تاکید کرد هر کس که درد مردم را احساس می کند نباید سکوت کند و باید از طریق اعتراض مسالمت آمیز و افزایش شیوه های اعتراض مسالمت آمیز تا تحقق خواسته های مردمی تلاش کند.

نظرات() 

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic